Erişilebilirlik

New York’ta Üçüncü Cinsiyet Dönemi 2019’da Başlıyor


New Yorklular kimliklerine, kadın, erkek dışında X seçeneğini yazdırabilecek. New York’ta üçüncü cinslere verilecek kimlik uygulaması 2019’da başlıyor.

New York Belediye Başkanı Bill de Blasio’nun ofisinden konuyla ilgili bugün sosyal medya hesapları üzerinden yapılan açıklamada, trans birey ve kendisini herhangi bir cinse ait görmeyen New Yorklular’ın, 2019 yılından itibaren doğum belgelerinde yazılmış cinsiyetlerini herhangi bir doktor raporuna ihtiyaç olmadan değiştirebilecekleri belirtildi.

New York Belediyesi, bireylerin kararlarına saygı duyduklarını belirterek, resmi evraklardaki cinsiyet seçeneğine, kadın ve erkek seçeneği dışında X seçeneğinin de eklendiğini bildirdi.

Geçtiğimiz Haziran ayında New York Belediye Meclisi tarafından kabul edilen, “üçüncü cinsiyet” kararı, Başkan de Blasio tarafından, tarihi bir karar olarak açıklanmıştı.

Belediye Başkanı de Blasio, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, mevzuatın daha önce New Yorklular’ın hak ettiği saygıyla yaşamalarına izin vermediğini belirterek, mevzuatın değişmesiyle transseksüel ve kendini kayıtlı olduğu cinsiyete ait hissetmeyenlerin artık saygın bir şekilde cinsiyetlerini kendi isteklerine göre seçebileceklerini ifade etmişti.

ABD’de kişilerin doğum belgelerini üçüncü cinsle (X)değiştirmelerine ve ehliyet, kimlik kartı gibi resmi belgelerinde değişiklik yapmalarına izin veren uygulama halen Washington DC ile Oregon ve Maine eyaletlerinde geçerli. 2019 yılından itibaren New York’la birlikte California da üçüncü cins seçimine izin verecek.

XS
SM
MD
LG