Erişilebilirlik

New York'ta "Süper Komite"nin Başarısızlığına Tepki Büyük


New York'ta "Süper Komite"nin Başarısızlığına Tepki Büyük

Finans dünyasının merkezi New York’ta çok sayıda kişi, Amerika’nın bütçe açığını kapatmakla görevlendirilen süper komisyonun anlaşma sağlayamamasına büyük tepki gösterdi.

New York’taki kötü hava, adeta süper komisyonun bütçe açığını kapamayı başaramamasına öfkelenen sıradan vatandaşların ve finans uzmanlarının duygularını yansıtıyor.New Yorklu Mark Lewis tepkisini şöyle dile getirdi:

“Kongremiz var, hükümetimiz var. Hangi partiden olursanız olun başarı sağlanamamış olması Kongre’nin iyi çalışmadığını gösterir. Partilerin biraraya gelip ülkenin sorunlarını çözmesini istiyorum.”

Bir başka New Yorklu Mary Ann Krautheim da duygularını şöyle ifade etti:

“Krizle karşı karşıyayız. Ülkemizin gelişimine katkıda bulunacak yol, köprü, okul inşaatlarına yetecek paramız yok. Halk seçimlerde oy vermeyerek kayıtsız kalmak yerine seçimlerde şu anki siyasetçileri Kongre’den tamamen defetmeli ve yeni bir sayfa açmalı.”

Bir uluslararası hukuk firmasında borsa uzmanı olan Jonathan Henes’e göre, çıkmaz olumsuz sonuçlar doğuracak. Henes şöyle konuşuyor:

“Belirsizlik 2012 Kasım’ındaki seçimlere kadar sürecek. Seçimlerin sonucuna göre sonra da devam edebilir. Piyasaları ve ekonomiyi etkileyen birçok sorun var. Bu belirsizlik halkın korkuya kapılmasına neden olabilir.”

Wall Street şirketlerinden Rockwell Global Yatırım’dan iktisatçı Pete Cardillo’ysa karşılık duygular içinde:

“Hem iyi hem de kötü haber var. İyi haber, önümüzdeki yıl bütçede otomatik kesintilerin devreye girecek olması. Kötü haberse vergilerle ilgili. Vergiler artarsa ekonomi bundan olumsuz yönde etkilenir.”

Mary Ann Krautheim birçok Amerikalı’nın duygularına tercüman oluyor ve şunları söylüyor:

“Ben işimi yapmıyor olsam cezalandırılır, işten atılırdım. Siyasetçiler de işlerini yapmıyor.”

Cumhuriyetçilerle Demokratlarsa süper komisyonun bütçe açığını azaltma konusunda anlaşamamasından birbirlerini suçlamaya devam ediyor.

XS
SM
MD
LG