Erişilebilirlik

New York'ta Saldırı Girişimi: Pakistan Asıllı Amerikalı Tutuklandı


Başkan Barack Obama, New York’taki bombalı saldırı girişiminin terörist örgütle ilişkisinin soruşturulduğunu söyledi.

Obama, Washington’da işadamları toplantısında yaptığı açıklamada “adaletin yerini bulacağını” ve yetkililerin Amerikan halkını korumak için ellerinden geleni yapmaya devam edeceğini belirtti.

Times Square Meydanı’na bomba yerleştirdiği gerekçesiyle tutuklanan Pakistan asıllı bir Amerikalının bugün bir federal mahkemeye çıkması bekleniyor.

Güvenlik yetkilileri, 30 yaşındaki Faysal Şahzad’ın tek başına hareket ettiğini iddia ettiğini ancak uluslararası bağlar dahil her olasılığı soruşturduklarını bildirdi.

Adalet Bakanı Eric Holder 30 yaşındaki Faysal Şahzat’ın dün geç saatlerde New York’taki Kennedy Uluslararası Havaalanında ele geçirildiğini açıkladı. Şahzat’ın Dubai’ye gitmek üzere bindiği Birleşik Arap Emirlikleri Havayolları’na bağlı uçaktan indirildiği bildirildi. Havayolu şirketine göre, Şahzat’la birlikte indirilen iki yolcunun daha sonra olayla ilişkisi olmadığı belirlendi.

Times Square olayındaki en önemli kanıt, meydanda bulunan içi patlayıcı dolu araç. New York’a komşu Connecticut eyaletinde yaşayan Şahzat’ın 1993 Nissan Pathfinder marka jipi satın almak için nakit para ödediği anlaşıldı. New York emniyeti sözcüsü, aracı satan kişinin şüpheli görülmediğini açıkladı. Ruhsat sahibi otomobili internet sitesi Craig’s List üzerinden sattığını söyledi.

Federal Soruşturma Bürosu FBI yetkilileri Şahzat’ın Connecticut eyaletinin Bridgeport kentindeki evinde arama yaptı. Faysal Şahzad’ın Pakistan’a yaptığı seyahatten yeni döndüğü bildiriliyor.

Pakistan’da faaliyet gösteren Taleban, saldırı girişiminin sorumluluğunu üstlendi ancak New York Polisi Taleban’ın olayla bağlantısını doğrulayan bir kanıt bulamadıklarını bildirdi.

Beyaz Saray, Başkan Obama’da soruşturmayla ilgili olarak sürekli bilgi verildiğini açıkladı.

XS
SM
MD
LG