Erişilebilirlik

New York’ta Erdoğan’ın da Katılacağı Kritik Genel Kurul


74. Birleşmiş Milletler Genel Kurulu 17 Eylül’de New York’ta başlayacak. 30 Eylül kadar devam edecek çalışmalara aralarında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da bulunduğu çok sayıda dünya lideri katılacak.

74. BM Genel Kurulu'na, görevi Maria Fernanda Espinosa Garces'ten devir alacak Nijeryalı siyaset bilimcisi ve politikacı Tijjani Muhammed başkanlık edecek.

23 Eylül’de 74.BM Genel Kurulu’nda, Genel Sekreter Antonio Guterres’in ev sahipliğinde çok sayıda liderin katılacağı ‘İklim Zirvesi’ düzenlenecek.

24 Eylül’de BM 74. Genel Kurulu’nun üst düzey toplantıları başlayacak. Aralarında ABD Başkanı Donald Trump’ın’da bulunduğu çok sayıda lider BM Genel Kurulu’na hitap edecek.

74. BM Genel Kurulu'nda liderlerin katılacağı çok sayıda üst düzey toplantı düzenlenecek. Genel Kurul sırasında liderler ikili ve çok taraflı görüşmelerde bulunacak.

İran ile görüşmelerde kapıları açık bırakan ABD Başkanı Trump, BM 74. Genel Kurulu’na katılacak İran Devlet Başkanı Hasan Ruhani ile bir araya gelebileceğini söyledi.​

Uluslararası siyasi krizler tartışılacak

BM 74. Genel Kurul çalışmalarında, ABD–Çin ticaret savaşı, Ortadoğu’da barış süreci, Suriye’de kalıcı barışın sağlanması, Yemen’deki insani kriz, Venezuela ve Ortadoğu’dan mülteci göçü, nükleer silahsızlanma gibi birçok uluslararası siyasi konunun yanı sıra, BM Sürdürebilir Kalkınma Hedefleri, uluslararası ekonomi, sağlık gibi alanlarda birçok üst düzey toplantı düzenlenecek.

BM 74. Genel Kurul çalışmalarına Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da katılacak. Erdoğan, 74 BM Genel Kurul çalışmalarına katılmak için 21 Eylül’de New York’a gelecek. Çok sayıda liderle ikili ve çoklu görüşmeler yapacağı belirtilen Erdoğan’a aralarında Dışişleri Bakanı Mevlut Çavuşoğlu’nun da bulunduğu çok sayıda bakan ve üst düzey bürokratın eşlik etmesi bekleniyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 24 Eylül’de BM Genel Kurulu'na hitap edeceği bildirildi.

Erdoğan-Trump görüşmesi

New York’ta birçok liderle biraraya geleceği belirtilen Erdoğan, dün yaptığı açıklamada ABD Başkanı Trump’la da bir ikili görüşme yapabileceğini söyledi.

Erdoğan’ın New York programı henüz kesinlik kazanmadı. Erdoğan’ın ABD’de yaşayan Türklerle bir araya geleceği kaydedildi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "BM Genel Kurulu'na gittiğimizde bu görüşmemiz gerçekleşirse bu konu masamızdaki en önemli konulardan bir tanesidir İdlib meselesi. Ayın 16'sında yapacağımız toplantıdan bir karar çıkacak. Bu kararı ikili görüşmemize taşıyacağız. İdlib bizim meselemizdir. Buradaki göç bizim sınırlarımızı zorlayacaktır. Bunun dertlisi olan biziz” dedi. Trump ile Erdoğan’ın New York’ta görüşüp görüşmeyecekleri konusunda iki ülkeden henüz bir resmi açıklama yapılmadı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 25 Eylül’de New York’taki temaslarını tamamlaması bekleniyor.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

ABD Bağımsızlık Günü'nü Kutluyor - 4 Temmuz
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:27:24 0:00
XS
SM
MD
LG