Erişilebilirlik

New York’ta Çocuk Gelin Ayıbına Son Verildi


New York Valisi Andrew Cuomo, çocuk evliliğini yasaklayan yeni yasayı imzaladı.

New York’ta 1929'dan beri yürürlükte olan yasa çerçevesinde 14 yaşından küçükler günümüze kadar New York eyaleti sınırları içerisinde ebeveynlerin izniyle mahkeme kararıyla evlenebiliyorlardı.

Vali Cuomo tarafından imzalanan yeni yasayla birlikte New York eyaletinde çocuk yaşta evliliklere son verilmiş oldu.

Yeni evlilik yasası çerçevesinde New York’ta evlilik yaşı asgari 18 olarak belirlendi. Ebeveynlerin rızası ve mahkeme onayıyla evlenmek için yasal yaş sınırı ise 17’ye yükseltildi.

Cuomo, yasayı imzalamasının ardından yaptığı açıklamada, "Bu yasayla birlikte çocuklarımızı koruyacağız. Bu yeni yasa zorla evlilikleri önlemeye yönelik çabalarımızda atılmış çok önemli bir adım. Ben New York'ta çocuk evliliğine son veren bu yasayı imzalamaktan gurur duyuyorum" dedi.

‘Çocuk evliliklerini önlemek adına atılmış önemli bir adım’

Çok sayıda sivil toplum örgütü tarafından ayıplı yasa olarak tanımlanan New York eyaleti evlilik yasası uzun yıllardan beri çocuk evliliklerine izin verdiği için şiddetle eleştiriliyordu.

Şimdiye kadar on binlerce çocuk gelinin evliliğine izin veren yasa tasarısı insan hakları ve çocuk hakları savunucuları tarafından da gecikmiş de olsa çocuk gelinlerin çektiği sıkıntıları engelleme yönünde büyük ve olumlu bir adım olarak nitelendirildi.

İnsan Hakları Gözlemevi (Human Rights Watch) çocuk evliliklerini yasaklayan yasa tasarısının imzalanmasının ardından yaptığı yazılı açıklamada karardan duyduğu memnuniyeti vurguladı ve bunun çocuk evliliklerinin sona ermesine yönelik önemli bir adım olduğunu belirtti.

New York eyaletinde sadece 2001-2010 yılları arasında, 18 yaşın altında 3 bin 850 çocuk evlendiğini açıkladı.

ABD’nin 27 eyaletinde ebeveynlerin talebiyle mahkemelerde çocukların hangi yaşta olduğuna bakılmaksızın evliliklerine izin verildiği belirtiliyor.

‘Çocuk gelinler’ dünyanın utancı

İnsan Hakları Gözlemevi Afganistan, Bangladeş, Malavi, Nepal, Güney Sudan, Tanzanya, Yemen ve Zimbabwe'de bulunan yüzlerce evli çocukla röportaj yaparak dünyadaki çocuk evlilikleri hakkında kapsamlı bir araştırma yaptı.

Dünyanın bir çok ülkesinde tüm çabalara rağmen çocuk evlilikleriyle yeterince mücadele edilemiyor. Dünyadaki tüm evliliklerin dörtte biri çocuk yaşta gerçekleşiyor. Evlilik yapan her dört genç kızdan biri 18 yaşından önce evleniyor. Evli çocukların büyük bir bölümünü de kendisinden oldukça yaşlı erkeklerle evlendirilen çocuk gelinler oluşturuyor.

Birleşmiş Milletler'in hedefi 2030'a kadar çocuk evliliklerini tamamen sonlandırmak

Ocak 2016'da yürürlüğe giren Birleşmiş Milletler ‘Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri’ çerçevesinde, ABD de dahil olmak üzere dünyadaki tüm ülkelerde 2030 yılına kadar tüm çocuk evliliklerinin sona erdirilmesi hedefleniyor.

BM kararı sonrasında Almanya, Malavi, Nepal, Hollanda, İspanya ve İsveç son zamanlarda çocuk evliliğini azaltmak için yasalarında yeni düzenlemeler yaptı.

Bir çok başka ülke de 2030 yılına kadar çocuk evliliğini sona erdirme yolunda ulusal eylem planları geliştirmek için çalışmalarını sürdürüyor.

‘New York’un yasak kararını diğer eyaletlere de örnek olmalı’

New York eyaletinin aldığı yasaklama kararı takdir alırken bu kararın diğer eyaletlere de örnek olması gerektiği belirtildi.

New York eyalet senatörü Andrew J. Lanza, "Bu yasa özellikle genç kızlarımıza yönelik bilinçli ya da zorla evlendirmeye son verecektir. Genç kızlarımızı evlendirmek için yapılan zorlayıcı, baskıcı ve yıkıcı uygulamalardan korumak adına çok önemli” diye konuştu.

New York eyalet meclisi üyesi Amy Paulin, "14 yaşındaki çocukların evlenmelerine izin veren yasa kadınlara yönelik ayrımcılıktır. Çocuk evliliği mağdurları, kaçma imkanı olmaksızın seçmedikleri bir hayata zorlanmış ve mahkum edilmişlerdir. Bu kişilerin zihinsel sağlık sorunları, eğitim kayıpları ve ekonomik kayıpları olmuştur. New York’ta almış olduğumuz bu kararla geri kalan eyaletlerin izlemesi gereken bir emsal oluşturduk" dedi.

Ulusal Kadın Hakları Örgütü Başkanı Sonia Ossorio da, "New York almış olduğu bu kararla insan hakları suistimalini sona erdirdi. Ulusun izlemesi için bir örnek teşkil ederek liderlik etti. Başka eyaletlerin de bu yasa sonrası harekete geçerek bu korkunç uygulamayı geçmişin kalıntısı haline getireceğinden şüphem yok" diye konuştu.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

ABD’nin Afganistan’dan Çekilmesinin Birinci Yıldönümü - 15 Ağustos
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:28:06 0:00
XS
SM
MD
LG