Erişilebilirlik

New York Üniversitesi'nde Trump Kavgası


New York Üniversitesi'nde Trump Kavgası
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:01:53 0:00

ABD’de Başkan Donald Trump’ın yemin edip görevi devralmasının ardından başlayan tartışma ve protestolar üniversitelere de sıçradı. Batı yakasındaki California Üniversitesi’nin Berkeley yerleşkesindeki olaylardan sonra bu kez de New York Üniversitesi’nde (NYU) dün akşam iki karşıt görüşlü grup arasında kavga çıktı.

Olaylara müdahale eden New York polisi çok sayıda öğrenciyi gözaltına aldı. Olaylar, Berkeley’de olduğu gibi, New York Üniversitesi Cumhuriyetçi Öğrenciler grubunun davet ettiği bir muhafazakar konuşmacının üniversiteye gelmesiyle başladı.

Üniversiteye konuşmacı olarak davet edilen, Trump destekçisi komedyen aktör ve‘Vice Medya’ kurucularından Gavin McInnes’in üniversiteye adım atmasıyla birlikte, kendilerini New York Üniversitesi Anti – Faşist Grubu olarak tanımlayan öğrencilerin protestosuyla karşılaştı.

McInnes’in, konuşma yapmak için davetli olarak gittiği üniversite kampüs binasına adım atmasının ardından iki karşıt grup arasında kavga patlak verdi.

McInnes, protestolar sırasında kendisine biber gazı sıkıldığını iddia etti. McInnes’in iddiası New York Üniversitesi yetkilileri tarafında da doğrulandı.

Dün akşam New York Üniversitesinde meydana gelen olaylar şöyle gelişti: Konuşma yapmak için üniversiteye gelen McInnes geldiğinde, kaldırımda gerilim yükseldi. Çok sayıda protestocu öğrenci siyah giysiler içerisinde McInnes aleyhine slogan atmaya başladı.

Bu sırada protestocu NYU Anti – Faşist Grubu öğrencileri ile NYU Cumhuriyetçi Öğrenciler grubu arasında sözlü sataşmalar başladı.

Karşıt iki grup arasında çıkan kavgaya polis müdahale etti. McInnes’in binada konuşmaya başlaması sonrasında kaldırımdaki protestocu öğrencilerin sayısı daha da arttı. McInnes’in konuşması salonda bulunan protestocu öğrencilerin sloganları atmaları yüzünden durdu. New York polisi protestocu öğrencilere müdahale etti.

New York Üniversitesi’nde düzenlenen etkinliğe katılan bir Trump taraftarı da önce karşıt grubun sözlü saldırısına maruz kaldı. Jesse Warren isimli Trump taraftarının suratına karşıt grupta yer alan öğrenciler içeriği bilinmeyen bir sıvı döktü. Polis saldırgan öğrencileri gözaltına aldı.

New York Polisi (NYPD) olaylara anında müdahale ederek olayları büyümeden önledi. Olaylar sırasında çok sayıda öğrenci gözaltına alındı. Kaç öğrencinin gözaltına alındığı konusunda ise henüz resmi bir açıklama yapılmadı.

Berkeley Üniversitesi de Çarşamba gecesi olaylara sahne olmuştu. Aşırı sağcı haber sitesi “Breibart” sitesinin ırkçı ve Müslüman karşıtı söylemleriyle tanınan editörü Milo Yiannopoulos'un üniversitede yapacağı konuşma protestocular tarafından engellendi.

Üniversitedeki Cumhuriyetçiler Kulübü tarafından organize edilen etkinlik öncesi kampüste 1000’den fazla kişi toplandı. "Nefret söylemi ifade özgürlüğü değildir' afişleri taşıyan göstericilerle Trump destekçileri arasında zaman zaman gerilim yükseldi.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

ABD’de Enflasyonda Yavaşlama - 10 Ağustos
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:27:52 0:00
XS
SM
MD
LG