Erişilebilirlik

New York Times'taki Makaleyi Kim Yazdı?


New York Times'da yayınlanan makaleye Başkan Trump çok sert tepki göstermiş, "rezalet" ifadesini kullanmıştı, yazan kişiyi de "korkak" diye nitelemişti.

New York Times gazetesine de "Eğer böyle biri gerçekten varsa, bu kişi hükümete teslim edilmeli" sözleriyle seslenmişti.

Makalede kullanılan bir sözcük Amerikan basınında dikkatleri Başkan Yardımcısı Mike Pence'e çevirdi.

Makalede geçtiğimiz günlerde hayatını kaybeden Cumhuriyetçi Senatör John McCain'e ve onun veda mektubunda verdiği mesaja atıfta bulunulmuş, "Kendisi artık aramızda değil ama bizim için bir çobanyıldızı" ifadesi kullanılmıştı.

Kuzey Yıldızı ya da Çobanyıldızı ifadesi Başkan Yardımcısı Mike Pence'in konuşmalarında "yol gösteren" manasında sık sık kullandığı bir ifade. O nedenle de bu makaleyi "Mike Pence mi kaleme aldı?" sorusu gündeme geldi.

Mike Pence ise makaleyi kendisinin yazmadığını söyledi. Dışişleri Bakanı Mike Pompeo da tartışmalara katıldı ve Pence gibi makaleyi kendisinin yazmadığını belirtti.

Pompeo bu açıklamayı resmi bir ziyaret için bulunduğu Hindistan’da yaptı.

Pompeo ayrıca makaleyi yayınlayan New York Times gazetesine de tepki gösterdi. Dışişleri Bakanı, “Eğer doğruysa kötü bir akötürn hiçbir cümlesini gazeteye koymamalıydılar” dedi.

Savunma Bakanı James Mattis, İç Güvenlik Bakanı Kirstjen Nielsen, Ulusal İstihbarat Direktörü Dan Coats makaleyi kendilerinin yazmadığını belirten açıklamalar yaptılar.

Makalede ne yazıyor?

Makalede, “Sorunun asıl kökeninde Başkan’ın ahlaklı olmayışı yatıyor” değerlendirmesi var.

Adı verilmeyen yetkilinin gazete için kaleme aldığı makale “Trump Yönetimi İçindeki Direnişin Parçasıyım” başlığını taşıyor. Trump Yönetimi yetkilisi, Başkan için çalıştığını ancak benzer düşünen meslektaşlarıyla birlikte Trump’ın gündeminin bazı bölümlerini ve Başkan’ın kötü eğilimlerini engellemeye söz verdiklerini yazıyor.

Başkan Trump’ın daha önce hiçbir Amerikan Başkanı’nın karşı karşıya kalmadığı şekilde bir sınavdan geçtiğini yazan yetkili, “Biz yönetimin başarılı olmasını istiyoruz ve bu yönetimin uyguladığı politikaların pek çoğunun Amerika’yı daha güvenli ve müreffeh hale getirdiğini düşünüyoruz. Ancak önceliğimiz bu ülkeye hizmet ve Başkan cumhuriyetimizin sıhhatine zarar verecek şekilde davranmaya devam ediyor” ifadelerini kullandı.

“Asıl sorun Başkan’ın ahlaklı olmayışı”

Trump Yönetimi yetkilisi, bu sebeple çok sayıda yetkilinin, Başkan görevden ayrılıncaya kadar, Trump’ın yanlış yönlendirilmiş dürtülerini engellemek ve demokratik kurumları korumak adına elinden gelen çabayı göstermeye yemin ettiğini belirtiyor. “Sorunun asıl kökeninde Başkan’ın ahlaklı olmayışı yatıyor. Trump’la çalışan herkes onun karar verirken herhangi bir ilkeye bağlı olmadığını bilir” ifadelerini kullanıyor.

New York Times’ın yayınladığı görüş yazısında Trump yönetimi yetkilisi, Cumhuriyetçi bir Başkan olmasına rağmen kendisinin bugüne kadar muhafazakarlar tarafından desteklenen “özgür akıl, serbest piyasa ve özgür halk” gibi ideallere bağlılık göstermediğini savunuyor.

Üst düzey yetkili, Trump’ın “Medya halkın düşmanı” söylemine atıfta bulunarak Başkan’ın çoğu dürtülerinin anti-demokratik olduğunu savunuyor. Ancak sürekli olarak yönetimle ilgili yapılan olumsuz haberler arasında bazı parlak icraatların kaynadığını da ekliyor. Bu icraatlar arasında da tarihi vergi reformu ve daha güçlü bir orduyu sayıyor. Üst düzey Trump Yönetimi yetkilisi bu başarıların da Başkan’ın düşmanca ve etkisiz bir liderlik tarzından dolayı değil, bu tarzına rağmen elde edilebildiğini vurguluyor.

Yetkili, “Beyaz Saray’dan yürütmeyle ilgili makamlara kadar üst düzey yetkililer kapalı kapılar ardında Başkomutan’ın yaptığı yorumlar ve davranışlarını eleştirecektir. Pek çoğu yapacakları işleri Başkan’ın heveslerinden soyutlamaya ve korumaya çalışıyor” diye yazıyor.

“Toplantılar konudan sapıyor, raydan çıkıyor”

Üst düzey yetkili Trump ile yapılan toplantıların atmosferi ve Başkan’ın tavrına da değiniyor. “Kendisiyle yapılan toplantılar konudan sapıyor, raydan çıkıyor. Sürekli öfkeleniyor ve onun bu halleri yarım yamalak, yanlış bilgilerle dolu ve sonradan da geri adım atmak zorunda kaldığı düşüncesizce alınan kararlarla sonuçlanıyor.

Yazıyı kaleme alan yetkili, Trump’ın önemli bir politika kararıyla ilgili fikrini değiştirdiği bir toplantı sonrasında konuştuğu üst düzey bir başka yetkilinin sözlerine de yer veriyor. O yetkili de “Dakikası dakikasını tutmuyor. Fikrini değiştirip değiştirmeyeceğini söylemek zor” sözleriyle yakınıyor.

“İki koldan ilerleyen bir başkanlık”

Trump Yönetimi yetkilisi, “Bu kaotik dönemde züğürt tesellisi olacak belki ama Amerikalılar yetişkinlerin devrede olduğunu bilmeli. Neler olduğunun farkındayız. Donald Trump yapmasa da bizler doğru olan şeyi yapmaya çalışıyoruz” diyor. Yetkili bütün bunların sonucunun da iki koldan ilerleyen bir başkanlıkla sonuçlandığını yazıyor ve dış politika alanından iki örnek vererek şu değerlendirmeyi yapıyor:

“Hem kapalı kapılar ardında hem de kamusal alanda Başkan Trump Putin ya da Kim Jong Un gibi otokrat liderleri tercih ettiği gibi bir görüntü veriyor ve bizi bizimle benzer düşünen müttefik ülkelerle ilişkilerimizi yeterince takdir etmiyor. Gözü keskin gözlemcilerse yönetimin geri kalanının ikinci bir koldan ilerlediğini fark etmiş durumda. İşte bu ikinci kol, Rusya gibi ülkelerin seçime müdahale ettikleri için gereken cezayı aldığı, dünyadaki müttefiklerin rakip olarak hor görülmek yerine ortak olarak birlikte çalışıldığı bir kol.”

Yetkili Başkan Trump’ın, eski Rus ajanının İngiltere’de zehirlenmesi nedeniyle Rus casusların sınırdışı edilmesi konusunda isteksiz olduğunu, bunun kendisini Rusya’yla karşı karşıya getireceği ve kendisini köşeye sıkıştıracağı konusunda üst düzey yetkililere yakındığını anlatıyor. Trump’ın ulusal güvenlik ekibinin Moskova’nın hesap vermesi gerektiği görüşünde olduğu ve bu nedenle de bu adımların atılması gerektiğini yazıyor. Yetkili “İşte bu derin devletin değil istikrarlı devletin işleri” ifadesini kullanıyor.

Üst düzey Trump Yönetimi yetkilisi yazısını şu sözlerle sonlandırıyor:

“Asıl endişe Trump’ın başkanlık makamına ne yaptığı değil, bizim ulus olarak onun ne yapmasına izin verdiğimiz. Senatör McCain veda mesajında en güzelini söyledi. Bütün Amerikalılar onun sözüne kulak verip bu kabile tuzağından kurtulmalı ve ortak değerlerimiz ve bu ülkeye duyduğumuz sevgi etrafında birleşmeli. Yönetim içerisinde ülkeyi ön plana alan insanlardan oluşan sessiz bir direniş var. Ancak asıl farkı yaratacak olan, siyaseti aşıp partiler üstü bir bakış açısı benimseyecek ve ‘yalnızca Amerikalılar’ ilkesi etrafında birleşecek vatandaşlardır”

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

EKOTÜRK Stüdyo VOA 6 Ağustos - 6. Gün
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:27:21 0:00
XS
SM
MD
LG