Erişilebilirlik

New York Times Muhabirinin Türkiye’ye Girişine İzin Verilmedi


The New York Times gazetesinin deneyimli muhabirlerinden Rod Nordland'ın, havaalanı polisi tarafından Türkiye’ye girişine izin verilmedi ve Londra’ya geri gönderildi.

Gazete muhabirin neden Türkiye’ye sokulmadığı ile ilgili henüz yetkililerden bir açıklama yapılmadığını yazdı. Olayı twitter ve internet sayfasından okuyucuları ile paylaşan The New York Times gazetesi Nordland’ın dünyada 150’den fazla ülkede görev yapmış deneyimli bir muhabir olduğuna dikkat çekti.

Nordland, Atatürk havalimanına geldiğinde içişleri bakanlığından polise gelen bir e-posta mesajı ile kendisinin ülkeye alınmaması talimatının verildiğini söyledi. New York Times İçişleri Bakanlığı ve Cumhurbaşkanlığından yetkililere ulaşılmaya çalışıldığını ancak henüz yanıt alınamadığını belirtti.

Gazetenin baş editörü Dean Baquet de yaptığı bir açıklama ile olayı kınadı ve bunun basın özgürlüğüne hakaret olduğunu belirtti. The New York Times gazetesi başkan yardımcısı David McCraw da ilk kez bir New York Times çalışanının Türkiye’ye girişinin engellenmesi durumu ile karşılaştıklarını ifade etti.

Gazete konu ile ilgili haberinde ayrıca Türkiye’de çok sayıda gazetecinin tutuklu olduğuna atıfta bulunurken daha önce de benzer şekilde bazı yabancı basın mensuplarının ülkeye girişlerinin önlenmesi, gözaltına alınması ya da akreditasyonlarının iptal edilmesi gibi durumlar ile karşılaşıldığını yazdı. Haberde Türkiye’nin bugün itibari ile en çok gazeteciyi hapiste tutan ülke durumunda olduğuna da dikkat çekildi.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

Trump’a FBI Aramasında Nükleer Belge İddiası - 12 Ağustos
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:27:57 0:00
XS
SM
MD
LG