Erişilebilirlik

Hakan Atilla’ya 32 Ay Hapis Cezası


Rıza Sarraf davasında sanık olarak yargılanan eski Halkbank Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Hakan Atilla 32 ay hapis cezası verildi.

New York Güney Bölgesi Federal Mahkemesi’nde görülen karar duruşmasında hakim Richard Berman, Atilla’nın 32 ay hapis cezası almasına, şimdiye kadar cezaevinde kaldığı 14 aylık sürenin aldığı cezadan düşürülmesi ve 500 dolar para cezası almasına hükmetti.

Atilla, iyileştirici nedenlerden erken tahliye edilecek. Avukatları, Atilla’nın iyi şartlardan dolayı erken tahliyesi de göz önüne alındığında toplamda 13 ile 16 ay daha hapis yatacağını açıkladı.

Hakan Atilla hakkında alınan mahkeme kararı (İndirmek için tıklayın)
Hakan Atilla hakkında alınan mahkeme kararı (İndirmek için tıklayın)

Halen New York Brooklyn Federal Cezaevi’nde bulunan Atilla, bulunduğu cezaevinden daha az güvenlikli olan Connecticut eyaletindeki Danbury kenti cezaevine nakledilecek.

Amerika’nın Sesi’ne konuşan Atilla’nın avukatı Halil Uzun, müvekkilinin suçsuz olduğunu belirterek verilen ceza kararını temyiz edeceklerini söyledi.

Atilla’nın avukatlarından Victor Rocco, karar duruşması sonrasında yaptığı açıklamada, karardan mutlu olduklarını, verilen cezanın adil olduğunu ancak yine de temyize gideceklerini söyledi.

Atilla’nın diğer avukatı Cathy Flemming, Atilla’nın verilen hapis cezasının yüzde 85’lik bir kısmını yatacağını ancak ceza kararını da temyiz etmek için bir üst mahkemeye başvuracaklarını söyledi.

Hakim Berman'ın mahkeme salonuna dağıttığı ceza şablonu
Hakim Berman'ın mahkeme salonuna dağıttığı ceza şablonu

Hakim Berman, beş hafta süren duruşmaların ve jürinin kararından ardından Atilla’nın karar duruşmasının 11 Nisan’da yapılacağını açıklamıştı. Ancak bu tarihten iki gün önce sürpriz bir kararla duruşmanın 7 Mayıs’a ertelendiği açıklandı. Berman, bir süre sonra bu tarihi de erteledi ve karar duruşmasının 16 Mayıs’ta yapılacağı açıkladı.

Karar duruşması öncesinde taraflar arasında, Atilla’ya verilecek cezayla ilgili hukuki tartışmalar başlamıştı.

Ceza Gözetim Memuru Rebekah Dawson hakime sunduğu raporda, Atilla’nın 105 yıl maksimum hapisle cezalandırılmasını istemişti.

Atilla’nın avukatlarıysa, Atilla’nın 105 yıl hapis cezası almasını öneren Rebekah Dawson’ın sunduğu gerekçelere teker teker cevap verip, müvekkillerinin tüm suçlardan azami hapisle cezalandırılamayacağını savundu.

Avukatlar ayrıca 46 ile 56 ay arasındaki hapis cezasının normal olacağını belirtmiş ve hakimden kararında merhametli olmasını talep etmişti.

Sarraf soruşturmasını başlatan New York Güney Bölgesi Savcılığı, mahkeme yargıcına sunduğu dilekçede Atilla’nın 188 ay (15 yıl) hapis ve 50 ile 500 bin dolar para cezası verilmesini talep etmişti.

Burçin Atilla
Burçin Atilla

Ancak savcılık dün mahkemeye son sunduğu yeni bir dilekçede, bir maddi hata yaptıklarını belirtti ve Atilla’nın mahkeme tarafından 168 ile 210 ay (14 ile 17,5 yıl ) arasında bir hapis ceza verilmesini talep etmişti.

XS
SM
MD
LG