Erişilebilirlik

New York’taki IŞİD’li 55 Yıla Mahkum Oldu


New York Güney Bölgesi Federal Mahkemesi Pazartesi günü tarihi bir duruşmaya sahne oldu. 11 Eylül 2001 terör saldırılarından sonra bir New York Federal Mahkemesi 30 Ocak günü ilk kez bir uluslararası radikal İslam terör davasında hüküm verdi.

44 yaşındaki Ahmed Muhammed El Gammal, IŞİD’e maddi destek sağlama, yardımda bulunma, terör örgütünün askeri eğitim yapılanmasına yardım ve yataklık yapma suçlamalarıyla yargılandığı mahkemede dört ayrı suçtan mahkum edildi.

Üç hafta süren hızlı duruşmaların ardından, jürinin karşısına Pazartesi günü son kez çıkan IŞİD’li Gammal, çoğunluk kararıyla 55 yıla kadar ağır hapis cezasına çarptırıldı.

Gammal, New York Baruch Üniversitesi’nin bir öğrencisini Türkiye üzerinden Suriye'ye gönderip IŞİD’e katılmasını sağlamıştı. Arizona’da yakalanan Gammal terör suçlamasıyla New York’ta yargılanıyordu.

Terör soruşturmasını New York Güney Bölgesi Başsavcısı Preet Bharara’nın yürüttüğü davada, IŞİD militanı Gammal’ın hakkındaki hükmü dinlerken tek kelime etmediği belirtildi.

IŞİD’e katılmak isteyen Baruch Üniversitesi öğrencisi 24 yaşındaki Samy El-Goarany, Gammal ile tanıştıktan sonra onun aracılığıyla IŞİD’e katılmıştı.

Sami El Goarany
Sami El Goarany

Terör örgütü IŞİD’e Gammal’ın aracılığıyla katılan Goarany, Suriye’de 2015 yılı Kasım ayında girdiği bir çatışma da öldürülmüştü.

Bharara: “New Yorklu üniversite öğrencisini terör örgütüne gönderdi”

Gammal’ın 55 yıla kadar ağır hapis cezasına çarptırılmasının ardından soruşturmanın Başsavcısı Preet Bharara, "Bir kez daha teröristlerin adalet sistemimizde yer alan sivil mahkemelerinde adil, açık ve hızlı bir şekilde yargılanabileceğini gösterdik. Bugün, Manhattan'daki federal mahkemenin jürisi Ahmed Muhammed El Gammal'ı teröre maddi destek vermekten mahkum etti. IŞİD gibi terör örgütleri, dünyada nefret dolu şiddet eylemlerini arttırmak için bu tür kişilere ihtiyaç duyuyorlar. Jüri, bugün Ahmed Muhammed El Gammal'ın, teröristlere yardımcı olduğunu tespit etti. Amerika Birleşik Devletleri'ndeki bir IŞİD temsilcisi olan El Gammal, New York'ta bir üniversite öğrencisinin Suriye'deki bir IŞİD kampına askeri eğitim için götürülmesine ve nihai olarak IŞİD’e katılmasına yardımcı oldu. Bu New York’lu öğrenci, cihat için katıldığı IŞİD’in kirli savaşında öldürüldü. El Gammal, bu kişiyi teröre göndermekteki aktif rolü nedeniyle federal terör suçlarından mahkum edildi," dedi.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

ABD’nin Afganistan’dan Çekilmesinin Birinci Yıldönümü - 15 Ağustos
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:28:06 0:00
XS
SM
MD
LG