Erişilebilirlik

New York'ta Trump'ın Oteli Önünde Göçmen Yanlısı Gösteri


Yüzlerce eylemci ve sivil toplum örgütü üyesi eski Başkan Barack Obama döneminde işleve konulan ve göçmen çocukların ülkede kalmasına yardımcı olan DACA (Deferred Action for Childhood Arrivals) adlı programın Başkan Donald Trump tarafından kaldırılmasını protesto etmek üzere Manhattan’daki Trump International Hotel önünde toplandı.

Program şu anda ABD’ye yasadışı yollardan giren yaklaşık 750 bin kişiye hizmet ediyor. Bu kişiler 16 yaşlarını tamamlamadan önce Amerika’ya gelmiş, 2012’de 31 yaşını tamamlamamış, ABD topraklarında suç işlememiş, aynı zamanda eğitimini sürdüren göçmenleri içeriyor. Program ABD silahlı kuvvetlerinde askerlik yapan göçmenler içinde geçerli.

Seçim kampanyası sırasında bu yasayı kaldırma vaadinde bulunan Başkan Trump’ın yasayı yürürlükten kaldırması için Haziran ayında 10 Cumhuriyetçi eyaletin savcıları, hükümete resmi bir istekte bulundu. Savcılar yasa 5 Eylül’e kadar yürürlükten kaldırılmazsa Teksas federal mahkemesinde programı dava edeceklerini açıkladılar. DACA’yı yürürlükten kaldırmak isteyen eyaletler Alabama, Arkansas, Idaho, Kansas, Louisiana, Nebraska, South Carolina, Tennessee, Texas ve Batı Virginia.

Başkan Trump geçen hafta yaptığı bir konuşmada, vereceği karar için “çok zor” ifadesini kullanmıştı.

New York’taki protestoya katılan eylemciler arasında bulunan Joseph Huff-Hannon Başkan Trump’ın göçmen politikasını eleştirdi ve DACÇA’nın “göçmen ailelere bir düzen sağladığının ve gençlere çalışma olanakları yarattığının” altını çizdi. Huff-Hannon, “Bu ülke göçmenler tarafından yaratıldı, şimdi göçmenlere kapıları kapatmak ABD’nin kuruluşuna aykırı” diye konuştu.

Başkan Trump ise seçim kampanyası sırasında bu programı kaldıracağına dair söz vermişti. Beyaz Saray sözcüsü Sarah Şanders da programın inceleme altında olduğunu söylemişti.

Önce birkaç yüz kişiyle başlayan protesto katılımı Reuters'in haberine göre kısa sürede 1000 kişiye ulaştı.

XS
SM
MD
LG