Erişilebilirlik

New York’ta Teknoloji Devrimi


Foto: Can Kamiloğlu

Eski New York Belediye Başkanı Michael Bloomberg’in gerçekleştirmeyi çok istediği ancak hayata geçiremediği projeyi yeni Başkan Bill de Blasio kapsamını genişleterek başlattı. New York Belediyesi, bir ilke imza atarak dünyanın en büyük ücretsiz yüksek teknoloji kullanımı projesinin startını verdi. New York’ta,ücretsiz Wi-Fi bağlantısı sağlayan, internet ve ücretsiz telefon hizmeti verecek akıllı kabinlerin kentin belirlenen noktalarına yerleştirilmesine başlandı.

New York Belediyesi ile teknoloji şirketlerinin oluşturduğu konsorsiyum tarafından başlatılan proje kapsamında kentin 500 ayrı noktasına Temmuz ayına kadar yerleştirilecek 500 hot spot ile New Yorklular tamamen ücretsiz olarak yüksek hızlı Wi-Fi bağlantısından yararlanacak. Kentte kullanılan bütün telefon kabinlerinin yerine tamamen ücretsiz hizmet verecek akıllı kabinler yerleştirilecek.

Foto: Can Kamiloğlu
Foto: Can Kamiloğlu

Kentin 7500 ayrı noktasında hizmet verecek akıllı kabinlerde Amerika’nın tamamıyla yapılacak telefon görüşmeleri ücretsiz olacak. Akıllı kabinler aracılığıyla ücretsiz Wi-Fi hizmeti verilecek. Akıllı kabinlerde bulunan tabletler de ücretsiz kullanılacak. Akıllı kabinler aracılığıyla telefon ve tabletler USB bağlantısıyla ücretsiz olarak şarj edilebilecek.

New York’un Manhattan, Queens, Brooklyn, Bronx ve Staten Island bölgelerinde hizmete girmeye başlayan akıllı kabinlerin montaj işlemlerinin Temmuz ayına kadar tamamlanması öngörülüyor.

Cep telefonu operatörlerini vuracak

Projenin tam kapasiteyle hayata geçmesinin ardında kentte ücretsiz olarak kullanılacak Wi-Fi bağlantı hızının cep telefonu operatörlerinin sağladığı hızın 100 misli olacağı ve şifreleme sistemiyle diğer açık Wi-Fi bağlantılarından daha güvenli olacağı iddia ediliyor.

Wi-Fi ağına bir kez girildikten sonra sistemin New York’un her bölgesinde aynı kullanıcı bilgileriyle kesintisiz olarak çalışacağını vurgulayan teknoloji uzmanları, en son teknolojinin kentin tamamında ücretsiz kullanımının sağlanmasını kamu yararına bir devrim olarak nitelendirdiler. Teknoloji uzmanları, sistemin Temmuz ayından itibaren tam kapasiteyle çalışmasının ardından, özellikle telefon operatörlerini data planlarında elde ettikleri gelirlerin büyük bir kısmını kaybedeceği görüşünde.

New York Belediyesi 500 milyon dolar kazanacak

Kentin eski telefon kulübelerinin kaldırılıp yerlerine akıllı kabinlerin konulması New Yorklular’ı oldukça heyecanlandırdı. Sokaklarına monte edilen akıllı kabinleri inceleyip hatıra fotoğrafları çeken kent sakinleri kademeli olarak başlayacak yeni sistemi dört gözle bekliyorlar. Kentte kurulacak 500 hot spot ve 7500 akıllı kabinin tamamının montajının Temmuz ayında bitirilmesi hedefleniyor. Projenin tamamen reklamlardan gelecek gelirlerle finansının sağlanacağını belirten yetkililer, yaklaşık 200 milyon dolar yatırım yapılacağını ve 12 yılda reklam gelirlerinde New York Belediyesi’ne 500 milyon dolar kazandırılacağı belirttiler. Proje, New York Belediyesi, LinkNYC, CityBridge, Qualcomm Inc, CIVIQ Smartscapes ve Google’ın ana firması Alphabet Inc taafından ortaklaşa gerçekleştirildi.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

ABD Bağımsızlık Günü'nü Kutluyor - 4 Temmuz
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:27:24 0:00
XS
SM
MD
LG