Erişilebilirlik

New York’ta LGBT Özgürlük Hareketinin Başladığı Bar ve Çevresi Ulusal Anıt İlan Edildi


New York’ta LGBT bireylerinin toplum ve polis baskılarına karşı başlattığı hak ve özgürlükler mücadelesinin simgesi olan, Stonewall Inn barı, Christopher Parkı ulusal anıt olarak ilan edilip koruma altına alındı.

Stonewall Inn barı, bu şekilde ABD’de ulusal parkları, anıtları ve tarihi yapıları korumakla görevli ‘Ulusal Parklar Dairesi’ koruması altına girdi.

Başkan Obama, New York 1969 yılında LGBT bireylerinin haklarını korumak için başlattığı protestoların yapıldığı bar, park ve kaldırımların ulusal koruma altına alınıp tarihi alan olarak ilan edilmesini, Beyaz Saray’ın resmi internet sitesinden de yayınlanan bir video aracılığıyla duyurdu.

ABD Başkanı Barack Obama, 1969 yılında LGBT bireylerinin baskıya karşı koymak için bir araya geldiği tarihi bölgeyi ulusal anıt olarak ilan ettiğini açıkladı.

Başkan Obama, yayınlanan videoda, New York’taki ‘Stonewall Inn’ de susmayıp ayağa kalkan bir gurubun başlattığı hareketle LGBT bireylerinin Amerika’da haklarını elde ettiğini söyledi.

Lentz: ‘Orlando katliamı sonrası yaramızı hafifletecek bir karar‘

Stonewall Inn sahiplerinden Stacy Lentz, Başkan Obama’ya almış olduğu karar için teşekkür etti. Lentz, karardan duyduğu mutluluğu Orlando katliamına da vurgu yaparak şöyle anlattı, “ Orlando sonrası yaralarımızı sarmak ve yardımcı olmak adına daha iyi bir zamanlama olmazdı. LGBT topluluğu için müthiş bir şey.”

New York’un renkli semtlerinden biri olarak bilinen Greenwhich Village’da bulunan Stonewall Inn, LGBT bireylerinin dışında çok sayıda turistin tarihi özelliğiyle ziyaret ettiği bir bar olarak biliniyor.

Orlando’da 50 kişinin öldüğü Pulse gece kulübü katliamı sonrasında on binlerce kişi, Stonewall Inn’ in önünde mumlar yakıp katliamı protesto etmişti.

New York'ta Greenwich Village semtinde bulunan tarihi Stonewall Inn barı
New York'ta Greenwich Village semtinde bulunan tarihi Stonewall Inn barı

Stonewall Inn’in tarihi

New York’ta, 1960-1970 yılları arasında eşcinsellerin, cinsel tercihlerini saklamadan girebildikleri barların sayısı oldukça azdı. Kısıtlı sayıda bar ve gece kulüplerine girebilen eşcinseller, tamamı mafya tarafından işletilen bu yerlerde aşağılanıyordu. Eşcinsellerin çoğunlukta olduğu barlar ise polis tarafından daha sık basılıyor, işletme sahipleri eşcinsel müşterilerini kaybetmemek amacıyla mafya ve polise daha fazla rüşvet vermek zorunda kalıyordu. Ödedikleri rüşvetin bedelini de eşcinsellerden daha fazla hesap alarak kapatmaya çalışıyorlardı. Eşcinseller üzerinde yoğun polis ve toplum baskısı vardı. Dışlanan eşcinseller sadece kendilerine ait, dışlanmayacakları özgürlükleri ve hak arayışlarını konuşabilecek bir mekan arıyorlardı. Stonewall Inn, tam bu yoğun toplum ve polis baskısının zirveye çıktığı dönem olan 1966 yılında açıldı.

Stonewall Inn kısa sürede neredeyse tamamı LGBT bireylerinden oluşan üç dolar giriş ücreti karşılığında iki içki içebildikleri bir bara dönüştü. Açılan bu yeni bar, uzun bir süre polis baskınlarından ve polisin bardaki içkilerine el konmaması için kendilerine göre yöntemler geliştirip işletmelerini korumaya çalıştı. Mafya ve polise verdikleri rüşvet ise normal barların kat kat üstündeydi. Tüm bunlara rağmen polis baskısı günden güne artıyordu.

28 Haziran 1969

28 Haziran 1969’da Stonewall Inn’ in kapısında yine polis vardı. Bu kez yapılan baskın bara ve içkilere el konması içindi. Bar müşterileri ve çalışanlar tutuklandı, kelepçelerle polis arabalarına götürüldü. İşte tam bu sırada isyan başladı.

Eşcinsellerin haklarına yapılan kısıtlamaya eşcinsel olmayan New Yorklular’dan da destek geldi. Polis ile protestocular arasındaki kavga ve olaylar büyüdü. Protestolar günlerce sürdü. New York’ta ciddi tartışmalar yaşandı. Olaylar ve protestoların bir süre sonra yatışmasının ardından Stonewall Inn açık kalmayı başardı. LGBT bireylerinin özgürlükleri ve haklarını nasıl savunacaklarını konuşmak için buluştukları bir mekana dönüştü.

28 Haziran 1970'te Los Angeles ve New York’ta Stonewall İnn ayaklanmaların yıldönümünü anan ilk onur yürüyüşleri düzenlendi. Stonewall Inn’de başlayan LGBT bireylerinin özgürlük arayışları dünyanın bir çok ülkesinde kutlanan LGBT onur yürüyüşlerine dönüştü. Stonewall Inn protestoları tarihe eşcinsellerin hak arayışlarını başlattıkları olaylar olarak tarihe geçti.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

Apple Kullanıcılarına Güvenlik Açığı Uyarısı - 19 Ağustos
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:26:55 0:00
XS
SM
MD
LG