Erişilebilirlik

New York’ta Karnaval Gibi Onur Yürüyüşü


New York’ta LBGT bireylerinin her yıl geleneksel olarak düzenlediği Onur Yürüyüşü yüzbinlerce kişinin katılımıyla gerçekleşti.

Manhattan’ın caddelerinde başlayan yürüyüş LBGT bireylerinin yasal haklarını almak için sürdüğü mücadelenin başlatıldığı ve geçtiğimiz yıl ulusal anıt ilan edilen ‘ Stonewall’ adlı barın sokağında sona erdi.

Bu yıl 48’incisi düzenlenen Onur Yürüyüşü’nün başladığı 5. Cadde’yle sona erdiği West Village bölgesindeki sokak ve caddeleri dolduran onbinlerce kişi, yürüyüşü izleyip destek verdi.

Son terör saldırılarının ardından birçok yol ve cadde önlem olarak çöp kamyonlarıyla kapatıldı. Binlerce polisin görev yaptığı yürüyüşte olağanüstü güvenlik önlemleri alındı. New York Emniyet Müdürlüğü’ne bağlı terörle mücadele ekipleri kritik noktalara konuşlandırıldı.

Yürüyüşe katılanlar, kendilerini koruyup güvenliklerini sağlayan New York polisi lehine sık sık sloganlar attı. Birçok polisin yürüyenlere danslarla eşlik ettiği gözlendi.

Yürüyüşe katılan bazı gruplar Başkan Donald Trump aleyhine slogan attı, Trump’ı eleştiren pankart ve dövizler taşıdılar.

Yürüyüşe New York dışında ABD’nin çok sayıda eyaletinden de katılım vardı. İsrail, Meksika, Kanada’nın da aralarında bulunduğu çok sayıda ülke vatandaşı yürüyüşte yer aldı.

Birçok meslek kuruluşu da yürüyüş kortejinde yer aldı. Yürüyüşe katılan Human Rights Watch (İnsan Hakları İzleme Örgütü) LBGT bireylerine baskı kuran, cezalandıran, onur yürüyüşlerini engelleyen aralarında Türkiye’nin de bulunduğu ülkelere, bu tür yaptırımlardan vazgeçmeleri ve LBGT bireylerinin haklarını tanıma çağrısında bulundu.

New York Onur Yürüyüşü’ne aralarında Google’ın da bulunduğu çok sayıda teknoloji firması da katıldı. Mercedes Benz de yürüyüş kortejinde LBGT bireylerinin kullandığı yeni modellerini tanıttı.

New York’taki hastane çalışanları da yürüyüş kortejinde yer aldı. Öğleden sonra başlayan yürüyüş kentin aynı zamanda eğlence bölgesi olan West Village’de sona erdi. Yürüyüş kortejinden ayrılanlar eğlence mekanlarını doldurdu.

New York’ta karnaval görüntüleri sabahın ilk ışıklarına kadar sürdü.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

EKOTÜRK Stüdyo VOA 6 Ağustos - 6. Gün
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:27:21 0:00
XS
SM
MD
LG