Erişilebilirlik

Tropik Fırtına ABD Kıyılarına Ulaştı


Henri Kasırgası tropik fırtınaya dönüşmesinin ardından Rhode Island'da etkisini göstermeye başladı. Fırtınanın ülkenin doğusundaki New York, New Jersey, Connecticut gibi bazı eyaletlerde de gün içinde etkisini göstermesi bekleniyor.

Fırtına New York eyaletinin doğusundaki Long Island'da da etkisini gösteriyor.

Kıyı bölgelerde oturanların bir kısmının tahliye edildikleri belirtiliyor.

İş makineleri kumlarla bazı bölgelere barikatlar kuruyor.

Ulusal Muhafızlar New York’ta görevde.

Amerikan Ulusal Meteoroloji Dairesi, ülkenin doğu eyaletlerinin gerekli önlemleri acilen alması gerektiği uyarısında bulunmuştu.

Uzmanlar, fırtınanın bölgede yaşayan 42 milyon kişinin yaşamını olumsuz etkileyeceğini bildirdi.

Meteoroloji uzmanları fırtınanın etkin olacağı bölgelerde yoğun yağış beklediklerini belirterek, New York’ta bazı bölgelerde deniz yükselmesine bağlı su baskınlarının da meydana gelebileceğini kaydetti.

New York’un Long Island bölgesinde fırtınaya karşı bazı evler ve dükkanlar kontrplak levhalarla kapatıldı. Bölgede gıda marketlerinde yoğun kalabalıklar oluşmuştu.

New York’ta Atlas Okyanusu kıyısındaki evlerde yaşayanlara su baskınları için gerekli önlemleri alma ve gerekli durumlarda sığınaklara gitme çağrısında bulunuldu. New York Belediye Başkanı Bill de Blasio, kent sakinlerini evlerinde kalmaya, yola çıkmamaya, seyahat etmeleri gerekiyorsa toplu taşıma araçlarını kullanmaya çağırdı.

Vali New York’ta olağanüstü hal ilan etti

New York Valisi Andrew Cuomo, New York’ta olağanüstü hal ilan ettiğini açıkladı. Vali Cuomo New York kenti, Westchester, Hudson Valley bölgeleri için olağanüstü hal ilan ettiğini açıkladı.

New York Valisi Andrew Cuomo
New York Valisi Andrew Cuomo

“Lütfen hata yapmayın”

Vali Cuomo, “New Yorklular, ne olur ‘meteoroloji yanlış tahminde bulunuyor’ demeyin. Neden evimi terk edeyim diye düşünmeyin. Lütfen bu hatayı yapmayın. Olası yeni bir felakete karşı tüm önlemlerinizi alın. Biz gerekli tedbirleri alıyoruz. Bazı bölgelerde elektrik kesintisi yaşanabilir. Elektrik şirketleriyle temastayız. Ek personel görevlendiriyorlar, önlem alıyorlar” dedi.

New York Belediye Başkanı Bill de Blasio
New York Belediye Başkanı Bill de Blasio

New York Belediye Başkanı de Blasio kentte olağanüstü hal ilan edildiğini açıkladı

New York Belediye Başkanı Bill de Blasioda kentte olağanüstü hal ilan ettiğini açıkladı.

New York Belediye Başkanı de Blasio, “Önlemlerinizi alın, planlarınızı ona göre yapın. Yollardan uzak durun, evlerinizden çıkmayın. Çok şiddetli rüzgar olacak, çok yoğun yağmur yağacak. Çok fazla ağaç devrilecek. New Yorkluları sürekli bilgilendireceğiz. Şiddetli yağışlar, kuvvetli rüzgar hayati tehlikeler yaratabilir” dedi.

New York’ta hava ulaşımı durdu

Bazı havayolları firmaları kentin üç havaalanı olan JFK, La Guardia ve Newark’ta yapılacak tüm seferlerini iptal ettiklerini açıkladı. ABD’nin önde gelen havayolları şirketleri American Airlines ve Delta Airlines’ın da aralarında bulunduğu havayolu şirketler yolcuların güvenliği için böyle bir kararı almak zorunda kaldığını belirtti.

Kentin Connecticut ve New Jersey eyaletleri, Long Island bölgesine sefer yapan MTA, Metro North ve LIRR banliyö tren seferlerinin tamamının iptal edildiği belirtildi. New York kentinin çeşitli semtlerinde yoğun yağış nedeniyle su baskınlarının yaşandığı belirtiliyor.

New York geri dönemedi

Central Park’ta onbinlerin katılımıyla ‘New York’un Geri Dönüşü Konseri’ yarıda kaldı. Onbinlerin katıldığı konserde Barry Manilow'un programı yarıda kesilerek seyircilerin konser alanını terk etmesi istendi. Aralarında Bruce Springsten, Paul Simon, Earth Wind and Fire gibi onlarca yıla damga vurmuş sanatçı ve grupların sahne alacağı konserin aşırı yağışlar nedeniyle yarıda kaldığı belirtildi.

XS
SM
MD
LG