Erişilebilirlik

New York'ta Görkemli Türk Günü Yürüyüşü


Türk Amerikan Dernekleri Federasyonu (TADF) tarafından düzenlenen 38. Türk Günü Yürüyüşü New York’ta yapıldı. Yürüyüşün, Atatürk’ün Samsun’a çıkış tarihi olan 19 Mayıs 1919’un yüzüncü yıldönümüne denk gelmesi, bu yıl katılımı arttıran unsurlardan biri olarak görülüyor.

New York'ta Görkemli Türk Günü Yürüyüşü
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:08:53 0:00

Bununla birlikte yürüyüşe “Her şey çok güzel olacak” tişörtlü bir grubun alınmaması gerilime yol açtı. New York Emniyeti, TADF’ın talebiyle, “Her şey çok güzel olacak” yazılı tişörtlerle yürüyüşe katılmak isteyen “Laik ve Demokratik Türkiye Platformu” üyelerini yürüyüş kortejine almadı. Grup ve polis arasında bu yüzden bir süre tartışma yaşandı.

Platformun kurucularından Serdar İlhan konuyla ilgili olarak VOA Türkçe’ye şunları söyledi: “Biz yürüyüşe katılmak için izin istedik. Organizatörler eğer pankart açmazsak ve politik bir mesaj vermezsek gelebileceğimizi söylediler. Biz de tamam dedik. Ancak sabah geldiğimizde üzerimizdeki tişörtler bahane edildi ve içeri alınmadık. Biz de yılmadık, kaldırımda yürüdük” dedi.

Öte yandan Türkiye’nin Birleşmiş Milletler Daimi Temsilcisi Feridun Sinirlioğlu ve New York Başkonsolosu Alper Aktaş yürüyüşe katılmadı. 38 yıldır düzenlenen yürüyüşe Türkiye Cumhuriyeti adına kimsenin katılmaması tepki çekti.

TADF Başkanı Tulga Tekman konsolos ve BM büyükelçisinin yürüyüşe katılmamasıyla ilgili olarak, “Maalesef 5 yıldır Amerika’da yaşayan Türklerin üzerinde siyasi oyunlar oynanıyor. Bu siyasi olayların sonucunda Türk- Amerikan toplumu ayrışma ve bölünme olayına getirilmiştir” diye konuştu.

Manhattan’daki Madison Caddesi’nde yaklaşık bir saat süren yürüyüşe Türk-Amerikan dernekleri, okullar, kadın dernekleri, Türkiye’nin üç büyük futbol takımının kortejleri, Kıbrıslı Türkler ve Azerbaycanlılar katıldı. Bir önceki akşam konser veren Zara ve Çelik de yürüyüşü izleyenler arasındaydı.

Yürüyüş Birleşmiş Milletler Genel Merkezi’nin önündeki Dag Hammarksjöld meydanında tamamlandı. Meydanda kurulan podyumda TADF Başkanı Tulga Tekman dışında, TADF kurucusu Dr. Ata Erim de bir konuşma yaptı. Konuşmaların ardından çocuklar İzmir ve Trabzon yöresel danslarını içeren bir gösteri yaptı.

XS
SM
MD
LG