Erişilebilirlik

New York’ta Adalet Yürüyüşüne Destek


CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun 12 gün önce başlattığı,“Adalet Yürüyüşü”ne New York’ta yaşayan Türkler’den de destek geldi.

New York’ta Union Meydanı’nda toplanan Türkler, marşlar söyledi, taşıdıkları dövizler ve attıkları sloganlarla Adalet Yürüyüşü’ne destek verdi.

Destek gösterisinde katılımcılar taşıdıkları Türk bayrakları ve Atatürk posterlerinin yanı sıra, “Ohal bitmeden adalet gelmez”, “Türkiye laiktir laik kalacak”, “Asla yalnız değilsin”, “Herkes için adalet” yazan çeşitli dövizler taşıdı.

New York Seçim Gönüllüleri’nin düzenlediği destek gösterisinde konuşma yapan Ali Sarıkaya, katılımcılara teşekkür etti ve “Vatana binlerce kilometrelerce uzaklıkta yaşayan insanlar olarak gözlerimizi ve kulaklarımızı kapatmak aslında çok kolay. Üstelik bunun için dünya kadar mazeretimiz var. Bugün mazeretleri bir kenara bırakıp Kemal Kılıçdaroğlu’nun başlattığı şu an partiler üstü bir halk hareketine dönüşen, ‘Herkese adalet’ yürüyüşüne destek olduğunuzu göstermek için buraya geldiniz. Sağolun. Birbirimize kızdığımız konuları, eleştirdiğimiz noktaları şimdilik kendimizde saklı tutalım. Bunları şimdi değil yeri geldiğinde konuşuruz” dedi.

“Halkın ayak seslerinden korkanların farkındasınız”

Sarıkaya, her seçimden sonra sayıları az da olsa Amerika’dan Türkiye’ye umut verdiklerini belirterek görevlerinin çok büyük ve önemli olduğunu söyledi. Sarıkaya, “Ne amaçla başlamış olursa olsun, ‘herkese adalet’ için 450 kilometre yol yürümek büyük bir olay. Bu yürüyüş asla vazgeçemeyeceğimiz adalete, demokrasiye ve laikliğe sahip çıkmak anlamına geliyor. Bu yürüyüş sahte dini dayatmalarla, yaptırımlarla birlikte, vatandaşını muhtaç, başarısız ve mutsuz hale getirenlere karşı yapılan bir yürüyüştür. Uzun zamandır çeşitli, kisveler ve karakterler altında sessizleştirilen halkımızın ses çıkartmasıdır. Bu yürüyüş daha da ötesidir. Halkın ayak seslerinden korkanların farkındasınız, eminim yarın daha net göreceksiniz. Başlatılan adalet yürüyüşünü lütfen önemseyin” dedi.

Günderen: “Adalete ve adalet kurumuna hep ihtiyacımız olacaktır”

Adalet Yürüyüşü’ne destek için düzenlenen gösteriye katılan Suat Günderen ise Amerika’nın Sesi’ne yaptığı açıklamada adalet ve adalet kurumlarına herkesin ihtiyacı olduğunu söyledi. New York seçim gönüllüsü Günderen, “Bugün New York seçim gönüllüleri olarak Türkiye'deki Adalet Yürüyüşü’ne destek olmak için toplandık. Adalet, sadece bir taraf için değil, bütün toplumun hakkını ve hukukunu eşit olarak gözetmektir. İnsan ruhu şeytanla Tanrı’nın savaş alanıdır, insan iyi ve kötüyü içinde barındırır. Bu savaşta hep doğru ve iyi galip gelmek ve insanlığı ileriye götürmek mecburiyetindedir. İyi ve kötünün savaşında insan hep vicdanına danışır. Çünkü insan olmamızın özü budur. Hesap günü geldiğinde ‘O gün kimse hurma çekirdeğinde ki iplik kadar haksızlığa uğramayacaktır’ sözünde olduğu gibi adalet yolunda ilerledikçe ve mevcut olan düzeni korumak için savaştığında içindeki vicdan onu adaletli olma yolunda yürütecek ve haksızlıkları bertaraf edecektir. Eğer yeterli adalet olmaz ve insanlar arasındaki adalete güvenmeme duyusu oluşursa içinde bulunulan yapı kaosa ve bilinmezliğe sürüklenecek bu da karanlıkların ve kötülüklerin galip gelmesine yol açacaktır. Bunun içindir ki herkesin gerektiğinde hakkını savunabilme ve vicdanların rahatlaması için adalete ve adalet kurumuna hep ihtiyacımız olacaktır” dedi.


UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

Biden Enflasyonu Düşürme Yasasını İmzaladı
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:28:36 0:00
XS
SM
MD
LG