Erişilebilirlik

New York Metrosunun Nostalji Trenleri


New York Metrosunun Nostalji Trenleri
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:03:03 0:00

New Yorkluların 2018 yılında en şikayet ettiği sorunlardan biri kentin metro sistemi oldu. Vali ve belediye başkanı arasında bu sorunun nasıl çözüleceği konusunda tartışmalar süredursun, New York’un metro sistemini yöneten MTA şirketi, yolcuları bir parça neşelendirmek amacıyla müzede bulunan tarihi trenleri ayda bir kez sisteme sokuyor ve yolcuları bir zaman tünelinden geçirmeyi hedefliyor.

New York Ulaştırma Müzesi bu yıl ilk kez Nostalji Treni adı verdiği yeni bir uygulamayla, hem New Yorkluları hem de turistleri bir zaman yolculuğuna çıkarmayı amaçlıyor. 100 yıllık trenleri birkaç saatliğine sisteme sokarak yolcuları o döneme geri götürürken trenin içine o dönemin kostümlerini giyen yolcu ve aktörleri ekleyen müze, trenlerin havalandırma ünitelerinden ışıklandırmaya, reklamlardan koltuklara kadar her şeyin otantik olmasına dikkat ediyor.

Kasım ayında başlayan Nostalji Treni aralık ayı boyunca haftada bir gün, 1930’larda kullanılan R-19 tipi trenlerle yaptığı nostalji gezisini yoğun ilgi yüzünden önümüzdeki aylarda da devam ettireceğini açıkladı.

1904 yılında açılan New York metrosu, dünyanın en eski toplu taşıma sistemlerinden biri. New York Metrosu dünyanın en çok kullanılan sistemlerinden biri olduğu gibi, aynı zamanda en çok istasyona sahip sistem. ‘Hiç uyumayan kent’ olarak bilinen New York’un metrosu da uyumuyor. 24 saat açık olan sistem, yılın her günü aralıksız hizmet veriyor.

Nostalji trenine dönemin modasını yansıtan kostümleriyle bindirilen aktörler dışında, trenlerin geçiş saatlerini öğrendikten sonra dönemin kıyafetlerini giyerek binmeyi seçen New Yorklular da bulunuyor. Neden mi? Çünkü burası New York ve kostüm giymek için bir gerekçe olması şart değil.

Trenin en ilgi çeken özelliklerinden birisi de reklamlar oldu. Vagonlar dönemin ürünlerine ait reklamlarla süslenerek yolcuları birkaç durak için bile olsa 1930’lu yılların dünyasına taşımayı başarıyor. Metro sisteminin büyük sıkıntılar çektiği dönemde bu ilginç zaman yolculuğuyla, bezgin New Yorkluların yüzüne bir tebessüm vermeye çalışan organizasyon, önümüzdeki yıl boyunda değişik tarihlerde değişik dönem trenlerini hizmete geçirmeyi planlıyor.

Amerika’da toplu taşımacılığın çok önemli olduğu New York kentinde bu yeni akım, 24 saat çalışan ve müzisyenleri, sanatçıları ve hatta fareleriyle tanınan yüzlerce metro istasyonuna yeni bir özellik daha getirmeyi amaçlıyor.

XS
SM
MD
LG