Erişilebilirlik

New York Metrosunda Güvenlik Önlemleri Arttırıldı


Moskova metrosunda girişilen intihar saldırılarının ardından New York metrosunda da güvenlik önlemleri arttırıldı

Moskova metrosunda girişilen intihar saldırılarının ardından New York metrosunda da güvenlik önlemleri arttırıldı. Dünyanın en büyük metro sistemine sahip olan New York’ta olası bir saldırıyı önlemek için çok sıkı önlemleri uygulanıyor.

New York polisi, metro sistemine yönelik doğrudan bir tehdit bulunmadığını, güvenliğin sadece bir önlem olarak attırıldığını açıkladı. Alınan güvenlik önlemleri arasında, paket ve çantaların aranması, istasyonlarda köpekli polislerin sayısının arttırılması ve bazı kilit yerlere keskin nişancılar yerleştirilmesi de var. Ayrıca kalabalığın yoğun olduğu istasyonlara ek güvenlik kameraları yerleştirildi.

New York Belediye Başkanı Michael Bloomberg, New York halkının Moskova’da düzenlenen bombalı saldırılar yüzünden çok üzgün olduğunu ve Rus halkına başsağlığı dilediğini söyledi. Bloomberg, New York’ta 250 bin Rus asıllı Amerikalı yaşadığını hatırlattı. Bloomberg, bu tip saldırıların, büyük kentlerde güvenlik konusuna ne kadar büyük önem verilmesi gerektiğini bir kez daha gösterdiğini söyledi. Belediye Başkanı Bloomberg, “Her gün güvenlik önlemlerimizi değiştiriyoruz. Ve bu önlemlerin ne olduğu hakkında ayrıntıları kimseye vermiyoruz. Dünyada olup bitenler bizi de ilgilendiriyor,” diye konuştu.

Moskova metrosundaki saldırılar, sabah erken saatlerde, yolcular işlerine giderken meydana gelmişti. Rus yetkililere göre, ilk bilgiler, saldırıların arkasında kuzey Kafkasya’daki militan grupların olabileceğini gösteriyor. Saldırılar, iki kadın intihar bombacısı tarafından düzenlendi.

Moskova’daki saldırıların ardından New York’un yanı sıra, başkent Washington, Boston ve Chicago gibi Amerika’nın büyük kentlerinde de benzer saldırılar olabileceği endişesiyle güvenlik önlemleri arttırılmış durumda.
New York’ta her gün metro sistemini kullanan Wilma Matthews’a göre, Moskova’daki saldırı, bu tip toplu taşıma araçlarının saldırılara ne kadar açık olduğunu gösteriyor.

Matthews, “Biri saldırı düzenlemek isterse onu durdurmak çok zor. Sonuçta yolcuların mantolarının altında ne olduğu bilemezsiniz,” diyor.

Geçen ay Amerika’da yaşayan Afgan asıllı bir zanlı, New York metrosuna saldırı planladığı gerekçesiyle tutuklanmıştı. Colorado eyaletinde yaşayan Necibullah Zazi adlı tutuklu suçunu itiraf etmişti.

New York metrosunu günde yaklaşık 4 buçuk milyon, yılda da 1 milyar kişi kullanıyor. Hergün 600 bin New Yorklu öğrenci okula otobüs veya metroyla gidiyor.

XS
SM
MD
LG