Erişilebilirlik

'New York Metrosu Dünyanın En İyisi Olacak'


Dünyanın en eski metro ağlarından biri olarak bilinen New York metrosunda teknoloji devrimi gerçekleşecek.

New York metrosunu modernleştirme çalışmalarına hız veren yetkililer, açıkladıkları yeni beş yıllık yol planında kentin metro sistemini dünyanın en iyi ve en modern metro sistemlerinden biri haline getireceklerini söyledi.

Yolcularına dünyanın en modern ve en yüksek teknolojili metro ulaşımını sağlamak isteyen, Metropol Taşımacılık İdaresi (MTA), New York metrosuna tam 27 milyar dolar yatırım yapacak.

Tüm vagonlar yenilenecek

Yeni nesil vagonlarda en gelişmiş yüksek teknoloji kullanılacak. Vagonların tamamında Wi-Fi bağlantıları, telefonlar için USB bağlantılı şarj üniteleri, kamera sistemleri ve anlık seyahat bilgilerinin verileceği dijital ekranlar bulunacak. 1025 yeni akıllı metro vagonu aşamalı olarak hizmete girecek. Yolcuların daha güvenli seyahat etmelerini sağlayacak bir dizi yeni önlem alınacak. Vagonlara konulacak kameralarla yolcular izlenecek, seyahat esnasında meydana gelebilecek olası suç girişimlerine anında müdahale edilecek.

171 metro istasyonu daha yenilenecek

Yeni vagonlar daha fazla yolcunun daha rahat ve daha güvenli bir şekilde seyahat etmesini sağlayacak. 31 metro istasyonunda yapılan yenileme çalışmaları ve 1025 yeni nesil metro vagonunun hizmete girmesiyle, yolcuların bekleme zamanları azalacak, yolcu taşıma kapasiteleri artacak.

Vagonlarda kalabalıklar azaltılıp yolcuların daha rahat seyahat etmeleri sağlanacak. Belirlenen 171 metro istasyonu da program kapsamında yenilenecek.

Vali Cuomo: 'Kapasite artacak'

Geçtiğimiz günlerde düzenlediği bir basın toplantıyla 27 milyar tutarındaki yatırımla yenilenecek olan New York metrosuyla ilgili bilgi veren New York Valisi Andrew Cuomo, “New York metrosunu modernize ve yenileme çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Atacağımız yeni adımlarla, New York metrosunda aşırı kalabalıkları azaltacağız. Kapasiteyi arttırıp yolcuların yüksek teknolojiden faydalanıp çok daha rahat yolculuk yapmasını sağlayacağız. Taşıma kapasitesini arttıracağız. Bu projenin devreye girmesiyle birlikte bir çok kişiye iş imkanı sağlayacağız” dedi.

XS
SM
MD
LG