Erişilebilirlik

New York Masalı Bitiyor mu?


Milyonlarca kişinin rüyalarına kavuşmak için yerleştiği, “dünyanın başkenti” olarak adlandırılan New York’un büyüsü bozuluyor mu? 11 Eylül terör saldırıları ve 2008’de ülkede yaşanan ekonomik krizle sarsılan kent, son yıllarda yapılan yatırımlar ve büyüyen kent ekonomisiyle “rüya kent” olma özelliği taşısa da resmi raporlar bunun tersini yansıtıyor. Son raporlara göre bir süredir kentten kaçış var.

Amerikan Nüfus Sayım Dairesi (CENSUS) tarafından önceki gün yayınlanan son verilere göre 8,4 milyon kişinin yaşadığı kentin nüfusu geçtiğimiz yıla göre 40 bin kişi azaldı. 2017 yılında da New York’un nüfusu 2016 yılına göre 37,705 kişi azalmıştı.

2018 yılında kent nüfusunun azaldığının açıklanması kaygı yarattı, kentle ilgili tartışmaların yeniden alevlenmesine neden oldu. “New York Masalı Bitiyor mu?”, “New York Artık Rüyaların Kenti Değil mi?” sorularının cevabı hararetle tartışılıyor.

Son verilere göre 2017 yılında 8.438.271 kişinin yaşadığı New York kentinde bu sayı 2018’de 8.398.748 kişiye düştü. Kentte yaşayanların sayısı bir yılda 39 bin 523 kişi azalmış oldu. Beş ayrı bölgeden oluşan New York’ta yeni yerleşimler olsa da gidenlerin sayısı gelenlerden fazla oldu.

Geçtiğimiz yıl nüfus Bronx bölgesinde 18 bin 000, Queens bölgesinden 13 bin 500, Brooklyn bölgesinden 7 bin 500, Manhattan bölgesinde de bin kişi azaldı. Nüfus artışı yalnızca Staten Adası bölgesinde gerçekleşti, bölgenin nüfusu 663 kişi arttı.

Açıklanan rakamlar doğru mu?

2010 yılından itibaren azalma eğilimi gösteren nüfus verilerine New York Belediyesi’nden eleştiri geldi. CENSUS’un nüfusla ilgili verilerinin tahmini veriler olduğunu kaydeden yetkililer, Nüfus Sayım Dairesi’nin yanlış bir metodoloji uygulamış olabileceğini öne sürüyor.

Belediye yetkilileri, kendi verilerine göre kent nüfusunda bir azalma olmadığı iddia ediyor.

New York Belediye Başkanı Bill de Blasio, New York’ta son yıllarda istikrarlı bir büyüme yaşandığını belirterek, “Ekibimiz elde edilen bu sonuçları ve nüfus sayımda kullanılan metodolojiyi sorguluyor” dedi.

“New York’un ‘Olağanüstü büyüme masalı bitiyor mu?”

New York’ta geçtiğimiz yıla göre nüfusun azaldığının açıklanması, “rüya kent” tartışmasını ise yeniden başlattı. New York Times gazetesi, kentin azalan nüfusuyla ilgili haberini “New York’un olağanüstü büyüme masalı bitiyor mu?” başlığıyla verdi.

New York Post gazetesi de kent nüfusunun azalmasının nedenlerini masaya yatırdı. Gazete, kentteki nüfusun giderek azalmasının aşırı pahalılıkla ilgili olduğunu vurguladı.

New Yorklular'ın neredeyse yarısı başka yerlere taşınmayı planlıyor

Quinnipiac Üniversitesi geçtiğimiz ay New Yorklularla ilgili yaptığı kapsamlı bir anketin sonuçlarını açıkladı. Anket sonuçlarına göre, New York’ta her geçen gün artan pahalılığın kent sakinlerini olumsuz etkilediği kaydedildi.

Gerçekleştirdikleri son araştırmayla ilgili açıklama yapan Quinnipiac Üniversitesi yetkileri, anketten çıkardıkları sonuçlara göre, kentin giderek artan yüksek yaşam maliyetinin, New Yorkluların neredeyse yarısının taşınmak istediğini ortaya çıkardığını belirtiyor.

Ankete katılanların yüzde 41’i geçim sıkıntısı çektiği söyledi. Yarıya yakını da pahalılık nedeniyle önümüzdeki beş yıl içerisinde başka yerleşmeyi planladıklarını açıkladı. Aynı ankette yer alan verilere göre de aynı adlı kentinin de içinde bulunduğu New York eyaletinin tamamından Temmuz 2017 ile Temmuz 2018 arasında 180 binden fazla kişinin başka eyaletlere taşındığına dikkat çekiliyor.

Kongre’deki temsilci sayısı düşecek

New York kentinin nüfusunun hem 2017 hem de 2018 yılında azalması tartışmaları alevlendirdi. New York’ta nüfusun azalmasının 2020’de netleşecek rakamlar sonrasında ABD Kongresi’nin alt kanadı olan Temsilciler Meclisi sandalye sayısında azalma göstereceği endişesine de yol açtı. New York, ABD Temsilciler Meclisi’nde en fazla üye bulunduran üçüncü eyalet (Florida’yla üçüncülüğü paylaşıyor). Eyaletin 27 olan Temsilciler Meclisi üyesi sayısının 2022 yılında 25 düşeceği kaydediliyor.

XS
SM
MD
LG