Erişilebilirlik

New York Maratonunu 40 Yıl Sonra İlk Kez Bir Amerikalı Kazandı


Geçtiğimiz hafta New York’ta meydana gelen terör saldırısının ardından geleneksel New York Maratonunun 47.cisi olağanüstü güvenlik önlemleri altında yapıldı.

Geleneksel maratonda bu yıl ilkler yaşandı. New York Maratonu’nda kadınlar kategorisinde 40 yıl sonra ilk kez bir Amerikalı atlet birinci oldu.

Amerikalı olimpik atlet Shalane Flanagan, rakibi Kenyalı Mary Keitany’ı geride bırakarak New York Maratonu’nun kadınlar kategorisini birincilikle tamamlayarak büyük bir zafere imza attı. 1977 yılından beri hiç bir Amerikalı atlet birinci olmadığı maratonda Flanagan, adını birinciliğe 2 saat 26 dakika 53 saniyelik derecesiyle yazdırmayı başardı.

Flanagan, ülkesine 40 yıl sonra kazandırdığı zaferi sevinç çığlıklarıyla kutladı. Flanagan’ın göz yaşlarını tutamadığı görüldü. Flanagan, Amerikan milli formasıyla dört kez katıldığı yaz olimpiyatlarında 2008 yılında 10 bin metre yarışında ülkesine gümüş madalyayı kazandırmıştı.

Flanagan, 2010 yılında ilk kez katıldığı New York Maratonu’nda ikinciliği elde etmişti. New York Maratonunu kadınlar kategorisinde kazanan son atlet 1977 yılında Miki Gorman olmuştu.

Geleneksel New York Maratonu erkeler kategorisinde bu yıl Kenyalı milli atlet Geoffrey Kamworor kazandı.

Yoğun güvenlik önlemleri alındı

Yarış öncesinde artan güvenlik önlemleri maraton sırasında olağanüstü düzeye çıkarıldı. Geçtiğimiz hafta kentte sekiz kişinin ölümüyle sonuçlanan, saldırının ardından tüm gözler maratona çevrilmişti.

Polis maraton güzergahına çıkan tüm yolları olası bir terör saldırısını önlemek için belediye ait tonlarca kumla yüklü araçlarla kapattı.

Maratonun yapılacağı güzergaha, New York Emniyet Müdürlüğü’ne (NYPD) bağlı terörle mücadele için özel olarak yetiştirilmiş elit timler yerleştirildi. Toplu taşımacılığın yoğunlukta olduğu istasyon ve duraklarda önleyici önlemler alındı.

Atletler bile arandı

New York Polisi maratonun güvenliğini sağlamak için görevli personel sayısını arttırdığını açıkladı. Polis, sosyal medya hesaplarından New York halkına, “görevimizin başındayız işimiz sizi korumak “ mesajları yayınladı.

New York Polisi yetkilileri maratonun güvenliği için çalışacak emniyet mensubu sayısını ikiye katladıkları, güzergaha keskin nişancıların yerleştirildiğini belirtti. En ufak bir olaya izin vermeyeceklerini, ağır silahlarla donatılmış elit timlerin de kentin her tarafında görevlendirildiğini belirtti.

New York Maratonu 1970 yılında başladı

1970 yılından itibaren New York’ta Manhattan bölgesinde ve yoğunluk olarak Central Park’ta koşulmaya başlanan maraton, 1976 yılından itibaren kentin tüm bölgelerini kapsayacak bir koşuya dönüşmüştü. Yıllar geçtikçe toplamda 26. 219 millik (42.195 km) New York Maratonu’nun uluslararası bilinirliği artmış ve dünyanın en büyük maratonu olmuştu. Geçtiğimiz yıl yaklaşık yüzde 30’u yabancı ülkelerden olmak üzere 51.394 atlet maratonu tamamlamıştı. 2017 yılında ise maratona katılmak için başvuruda bulunan kişilerin sayısı 98,247’e ulaşmıştı.

XS
SM
MD
LG