Erişilebilirlik

BM Genel Sekreterinden New York'ta Kıbrıs Zirvesi Daveti


BM Genel Sekreteri, Kıbrıs Türk ve Rum cumhurbaşkanlarıyla Ocak ayında Cenevre'de bir araya gelmişti.

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres, Kıbrıs Türk Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ve Kıbrıs Rum Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis'i telefonla arayarak New York'a davet etti.

Kıbrıs Türk Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Barış Burcu, Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Guterres’in iki lidere yaptığı davetle ilgili yaptığı yazılı açıklamada, Genel Sekreter’in Cumhurbaşkanı Akıncı ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirdiğini açıkladı.

Sözcü Burcu, görüşmede Genel Sekreter Guterres'in Cumhurbaşkanı Akıncı’yı 5 Haziran Pazartesi Kıbrıs Cumhurbaşkanı Anastasiadis ile birlikte Birleşmiş Milletler Genel Merkezi’nde toplantı yapmak üzere New York’a davet ettiğini kaydetti.

Burcu, "Cumhurbaşkanımız bu davete olumlu yanıt vererek toplantıya katılacağını Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri'ne iletti" dedi.

Sözcü Burcu, Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Guterres ve Cumhurbaşkanı Akıncı’nın telefon görüşmesinden sonra yapılan istişarelerde, 5 Haziran'da yapılması planlanan toplantının, 4 Haziran Pazar akşamı yemekli bir toplantıya dönüştüğünü de belirtti.

Eide: ’Türkiye ve Yunanistan Cenevre’ye hazır’

Türkiye’de temaslarını sürdüren Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Kıbrıs Özel Temsilcisi Espen Barth Eide, bugün yaptığı açıklamada, Türkiye ve Yunanistan’ın ön koşulsuz Kıbrıs Konferansı için Cenevre'ye hazır olduğunu ve güvenlik konularını tartışmaya hazır olduğunu söyledi.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın ile Ankara'da bir görüşme yapan Eide, Kıbrıs Haber Ajansı’na verdiği demeçte, toplantının yapıcı olduğunu ve Türkiye'nin ve Yunanistan'ın güvenlik konusunu görüşmek üzere hazır olduklarına inandığını belirtti.

Eiede, Türkiye'nin güvenlik konusundaki tutumunu değiştirmeye hazır olduğuna inanıp inanmadığıyla ilgili soruyu da şöyle yanıtladı:

"Görebildiğim; bu konuyla ilgili bir tartışma yapma iradesinin olmasıdır. Cenevre'yi nasıl düzenleyebileceğimizin konusundaki boşluğunu henüz kapatmadık. Sorunun burada olduğunu sanmıyorum ama her iki garantör güç de hazır" diye konuştu.

Akıncı New York zirvesi öncesi Çavuşoğlu ile görüşecek

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Kıbrıs sorunuyla ilgili temaslarda bulunmak üzere bu akşam Kıbrıs’a gitti.

Bakan Çavuşoğlu yarın Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ve Meclis'te temsil edilen siyasi partilerle, müzakere süreciyle ilgili değerlendirme toplantıları yapacak.

Çavuşoğlu ve Akıncı’nın baş başa yapacağı görüşme sonrasında toplantı, heyetlerin katılmasıyla devam edecek.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

EKOTÜRK Stüdyo VOA 25 Haziran-6. Gün
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:26:16 0:00
XS
SM
MD
LG