Erişilebilirlik

New York Hintkeneviri Yasasını Değiştirdi


New York Hintkeneviri Yasasını Değiştirdi

New York belediyesi halkın baskısı üzerine ırkçı olduğu öne sürülen uyuşturucu yasalarında değişiklik yaptı.

Geçen yıl, New York belediyesi sınırları içinde, neredeyse büyük bir stadyumu dolduracak kadar insan, hintkeneviri içtiği veya bulundurduğu gerekçesiyle tutuklandı. Bu kişilerin olağanüstü bir çoğunluğu siyah veya Latin Amerikalı. Başka bir deyişle Porto Riko, Karayıp adaları veya Orta Amerika kökenli.

New York belediyesi sınırları içinde, umumi yerlerde, hint keneviri, ya da yaygın adıyla marihuana veya cannabis (Türkiye’de ot, cigaralık ) içmek suç. İçmek kadar gözükmesi de suç. Hüküm giyenlerin 500 dolara kadar para cezasına ve üç aya kadar hapse mahkûm olması mümkün.

1977’de çıkarılan mevcut yasa polislere şüpheli gördükleri kişileri durdurma-arama (stop-and-frisk) yetkisi de tanıyor. Gerekçesi, suçu işlenmeden önlemek. Polis durdurduğu kişinin tabanca taşıyıp taşımadığını anlamak için elbisesinin üzerinden bedenini yokluyor ve gerekirse şüpheliden ceplerini boşaltmasını istiyor. Üzerinde silah bulunmasa da, şüphelinin cebinden hint keneviri gibi uyuşturucu veya uyarıcı madde çıkarsa “gözüktüğü” için hemen tutuklanıp adliyeye sevk ediliyor. Dolayısıyla her yıl on binlerce genç tutuklanıp para ya da hapis cezasına çarptırılıyor. Gerçi hapis cezası çoğu zaman tecil ediliyor veya yerine denetimli serbestlik hükmü uygulanıyor ama “sabıkalı” damgasının etkisi yıllarca sürüyor. Özel koşullar dışında sabıka kaydı adli sicilden silinmediği için “sabıkalı” iş bulmaktan kiralık ev bulmaya, sosyal yardım almaktan banka kredisi almaya kadar hayatı boyunca ağır güçlüklerle karşılaşıyor.

Polis istatistikleri New York’ta, Belediye Başkanı Michael Bloomberg’un başkanlığı sırasında hint keneviri tutuklamalarının bir önceki döneme kıyasla iki misli arttığını gösteriyor. Bloomberg ayrıca ikiyüzlü olmakla da suçlanıyor. Çünkü Bloomberg bir gazetecinin “Hiç marihuana içtiniz mi?” sorusuna “Tabii içtim. Çok da keyifliydi” diye cevap vermişti.

New York Hintkeneviri Yasasını Değiştirdi
New York Hintkeneviri Yasasını Değiştirdi

Belediye Başkanı, kamuoyunun baskısı üzerine polis arama-durdurması sırasında açığa çıkan uyuşturucu-uyarıcı maddelerin tutuklama nedeni olarak kullanılmamasına karar verdi.

New York belediyesinin güvenlik işlerinden sorumlu yetkilisi Ray Kelly, beyaz gençlerin üzerinde de çoğu zaman marihuana bulunduğunu hatırlattı ve “sadece bir grubu cezalandırmak adaletsizliktir” dedi. Kelly, uygulamada yapılacak değişikliğin artık bu haksızlığı önleyeceğini söyledi.

New York her yıl marihuana bağlantılı tutuklama, mahkeme ve ceza sürecine 75 milyon dolar harcıyor. Bazı gruplar polisin bu parayı daha ciddi suçlara karşı kullanmasını isterken, bazıları marihuana kullanmanın tümüyle suç olmaktan çıkarılmasını talep ediyor. Bu yolda girişimler de var. Örneğin belediye meclisine sunulan bir yasa tasarısı marihuana içenlere, trafiği ihlal eden sürücüler gibi sadece para cezası verilmesini öngörüyor. Dolayısıyla kimse fişlenmeyecek, kimse “sabıkalı” olmayacak. Anca belediye, uyuşturucuyla mücadele çabalarına zarar vereceği ve New York’u Amsterdam’a çevireceği gerekçesiyle bu yoldaki tüm çabalara şiddetle karşı çıkıyor.

Hint keneviri Amerikalıların en sevdiği uyuşturucu. Geçen yıl yapılan resmi bir araştırma yaklaşık 17 buçuk milyon Amerikalının son 30 gün içinde marihuana içtiğini ortaya koymuştu.

Amerika gibi Avrupa ülkelerinde de çeşitli grup ve siyasi partiler hint keneviri içmenin suç olmaktan çıkarılmasına çalışıyor. Örneğin sadece Almanya’da yaklaşık iki milyon kişinin marihuana kullandığı tahmin ediliyor. Ancak kamuoyu uyuşturucu maddelere olumsuz baktığı için, siyasi liderler de, Bloomberg gibi, kendileri içmiş olsalar bile yasağın kaldırılmasına sıcak bakmıyor.

New York'un Harlem semtinde de durdurma/arama tartışması. Siyah bir vatandaş bisikletli kişinin durdurulmasına itirez ediyor:

Hint keneviri üretimi Amerika’da milyarlarca dolarlık bir sektör.
Yasal olan eyaletlerde üretim dışarda:

Yasak olanlarda içerde:

En yeni tohumlar, teknoloji, fiyatlar High Times (uçuk) dergisinde

http://hightimes.com/

XS
SM
MD
LG