Erişilebilirlik

New York’a Maske Takma Zorunluluğu Geliyor


ABD’de salgın hastalığın merkezi New York’ta son 24 saatte 752 kişi daha yaşamını yitirdi. New York’ta Corona virüsü vakası sayısı 210 bini aştı. Eyalette salgın hastalığa bağlı can kaybı sayısı 11 bin 586’ya yükseldi.

New York Valisi Andrew Cuomo, sosyal mesafenin korunamadığı durumlarda herkesin zorunlu olarak maske takması için kararname imzalayacağını açıkladı.

Vali Cuomo, kararın Cumartesi gününden itibaren yürürlüğe gireceğini, uymayanlara ceza verileceğini söyledi.

''Test sayısını arttırıp yayılmayı önledikten sonra ekonomiyi açacağız''

Vali Cuomo, New York’ta şimdiye kadar 500 bin test yaptıklarını belirterek, ''Test sayısını daha da arttırmak zorundayız. Test sayılarını istediğimiz düzeye yükseltip yayılmayı önledikten sonra ekonomiyi yeniden açabiliriz'' dedi.

Vali Cuomo, ekonomiyi yeniden açma planları çerçevesinde, açılacak işyerlerinin zaruri ihtiyaçlara vereceği katkılara göre değerlendirileceğini kaydetti.

Cuomo, hastaneye yatan ve yoğun bakımda tedavi edilen hasta sayısında azalma olduğunu belirterek, ''Azalan rakamlar sevindirici. Bulaşmayı kontrol altına aldığımızı düşünüyoruz. Solunum cihazımız yeterince var. Michigan’a 100, Maryland’a 50 solunum cihazı gönderdik'' dedi.

''Maskesiz müşterilerinizi içeri almayın''

New York Belediye Başkanı De Blasio, zaruri ihtiyaçlar için açık olan iş yerlerine maskesiz olan müşterileri içeri almamaları çağrısında bulundu.

Başkan de Blasio, kentin Corona virüsü yüzünden milyarlarca dolar ekonomik kayba uğradığını belirterek, federal hükümetten finansal destek istedi. De Blasio, ''Federal hükümetten yardım alamazsak, temel hizmetleri sağlayamayacağız'' dedi.

Gıda yardımı için 170 milyon dolar harcanacak

Corona virüsünün daha çok kentin dar gelirlilerinin yaşadığı bölgeleri vurması sonrasında belediye ve birçok sivil toplum örgütü bu bölgelere gıda ve temel ihtiyaç yardımında bulunuyor.

New York Belediyesi yoksullara gıda yardımı içim 170 milyon dolar harcayacağını açıkladı. New York Belediyesi 18 milyon hazır yiyecek satın alacaklarını, hazır yiyeceklerin kente dağıtımının da 11 bin taksiyle sağlanacağını açıkladı.

Başkan de Blasio, ''New York’ta hiç bir kimse aç kalmayacak. Size söz veriyorum ve bu sözü verdiğimden çok eminim. New Yorklular'ın aç kalmasına izin vermeyeceğiz'' dedi.

New York’ta maskeler karaborsada

New York’ta sağlık çalışanlarının kullandığı N95 maskeler karaborsaya düştü. N95 tipi maskelerin karaborsadaki fiyatları 16 ile 25 dolar arasında değişiyor.

New York Polis Teşkilatı (NYPD), sosyal mesafe kurallarının uygulanması için zaruri ihtiyaç sağlayan dükkanlarda polis memurlarını görevlendirdi.

New York Belediyesi, sosyal mesafenin korunması için hazırladığı tabelaları kentin muhtelif yerlerine yerleştirdi.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

EKOTÜRK Stüdyo VOA 2 Temmuz-6. Gün
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:26:03 0:00
XS
SM
MD
LG