Erişilebilirlik

New York Borsası'nda Panik


New York Borsası'ndaki endeksler öğle saatlerinde ani bir düşüş gösterdikten sonra büyük ölçüde toparlandı.

New York Borsası'ndaki endeksler öğle saatlerinde ani bir düşüş gösterdikten sonra büyük ölçüde toparlandı.

Dow Jones endeksi 997,21 puan geriledi. Kısa sürede yüzde 9 oranında değer kaybeden Dow Jones endeksi daha sonra piyasalar kapanana kadar yeniden toparlandı. Piyasalarda kısa süren paniğe hatalı bir işlemin neden olmuş olabileceği bildiriliyor.

Kapanışta, Dow Jones endeksi yüzde 3,27 oranında (-355.20 puan) değer kaybetti. Standard & Poors 500 Endeksi 1,127.03 puanla kapanarak yüzde 3,33 oranında (-38.87 puan) düştü. Nasdaq endeksi de yüzde 3.37 oranında (-80.93 puan) değer kaybetti.

Piyasalar zaten Yunanistan'daki borç krizi nedeniyle tedirgindi. New York borsasındaki endeksler yaklaşık iki haftadır düşüş gösteriyordu. İflasın eşiğine gelen Yunanistan'a 146 milyar dolarlık kurtarma paketi hazırlayan Avrupa Birliği ve Uluslararası Para Fonu (IMF) Atina hükümetinin ciddi tasarruf önlemleri almasını şart koşmuştu. Yunanistan Parlamentosu'nun onayladığı 30 milyar dolarlık bütçe kesintisiyle ücretlerin dondurulması ve emekli maaşlarının azaltılması öngörülüyor. Yunanistan'da günlerdir şiddetli gösteriler yaşanıyor.

Aslında yatırımcılar Yunanistan'daki bütçe krizinin diğer Avrupa ülkelerine yayılmasından kaygılı. Uzmanlar, Avrupa Birliği'nin Yunanistan'a bu kadar büyük yardım ayırması nedeniyle, bütçe sorunu yaşayan İspanya ve Portekiz gibi ülkelere kriz halinde yeterli kaynak bulamayacağından korkuyor.

New York borsasında bir işlem hatası yaşanması Avrupa'daki gelişmeler nedeniyle tedirgin olan yatırımcılar arasında kısa süreli paniğe yolaçtı.

Bu, 1987 yılından bu yana New York borsasında yaşanan en büyük anlık düşüş oldu. 1987 yılında S&P 500 endeksi yüzde 8,6 oranında değer kaybetmiş, daha sonra toparlanmıştı.

Dow Jones endeksinin en büyük günlük düşüşü ise 29 Eylül 2008 tarihinde yaşanmış, endeks 777,68 puan değer kaybetmişti.XS
SM
MD
LG