Erişilebilirlik

Netanyahu’nun Rakibinden Yeni Siyasi Parti


Nisan ayında erken seçime gideceğini açıklayan İsrail’de anketlere göre Başbakan Benyamin Netanyahu’nun en önemli rakibi olabilecek eski Genelkurmay Başkanı Benny Gantz siyasi partisini resmen kurdu.

Gantz’ın İsrail Direnç Partisi’nin resmi siyasi parti olarak kayıtlara geçtiği haberi ilk olarak yerel basına sızdı.

İsrail’i ‘‘demokratik bir Yahudi ülkesi’’ olarak tanımlayan parti, ulusal güvenlik ve ekonomide değişikliklere gidilmesini öngörüyor.

Anketler 9 Nisan’da yapılması planlanan seçimlerde Netanyahu’nun ve sağcı Likud Partisi’nin 120 sandalyeli mecliste 30 sandalye alabileceğini ve şimdikine benzer bir sağ koalisyon kurabileceğini gösteriyor.

Anketler Gantz’ın partisinin ise 15 koltukta kalacağı görüşünde.

Netanyahu hakkındaki yolsuzluk soruşturmaları arasında beşinci dönem için yarışacak. Polis, Netanyahu hakkında resmi suçlama yapılması tavsiye kararına varmıştı. Netanyahu ise hakkındaki yolsuzluk iddialarını reddediyor.

Gözler Netanyahu hakkında iddianame hazırlanması konusunda İsrail Başsavcısına çevrilmiş durumda. Başsavcının seçimden önce bu adımı atıp atmayacağı belirsiz.

Gantz’ın merkez soldan aday olarak çıkması zaten parçalanmış muhalefet bloğunu daha da bölerek Netanyahu’nun işine yarayabilir yorumları yapılıyor.

Belli aralıklarla kuzeyde Suriye ve Lübnan sınırındaki kuvvetlerin komutanlığını yapmasının ardından 59 yaşındaki Gantz, 2011’de İsrail Genelkurmay Başkanı olmuş, dört yıllık görev süresinde Hamas kontrolundaki Gazze’de iki savaşı idare etmişti. Gantz, daha önce Washington’da askeri ataşe olarak görev yapmıştı.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

EKOTÜRK Stüdyo VOA 6 Ağustos - 6. Gün
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:27:21 0:00
XS
SM
MD
LG