Erişilebilirlik

Netanyahu’dan Uzun Süreli Operasyon Sinyali


İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu, İsrail savaş uçakları ve tanklarının son saldırısında 26 kişinin öldüğü Gazze’ye yönelik uzun süreli bir askeri operasyon yapılacağı uyarısında bulundu

İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu, İsrail savaş uçakları ve tanklarının son saldırısında 26 kişinin öldüğü Gazze’ye yönelik uzun süreli bir askeri operasyon yapılacağı uyarısında bulundu.

Filistinli yetkililer, İsrail’in üçüncü haftaya giren saldırılarında çoğu sivil 1100’ün üzerinde kişinin öldüğünü açıkladı.

İsrail’in gece boyunca devam eden hava saldırılarına Gazze’ye elektrik sağlayan tek santralin de vurulduğu bildirildi. Elektrik santrali, bu son saldırı öncesinde de hasar gördüğü için Gazze’ye günde sadece üç saat elektrik verilebiliyordu.

Netanyahu, Gazze’ye yönelik uzun süreli operasyon yapılacağını televizyonda şu sözlerle ilan etti:“Bu zor ve sancılı bir gün ve biliyoruz ki önümüzde zor günler var. Bizi yok etmeye kararlı, eli kanlı terör örgütüne karşı mücadele etme konusunda sabırlı ve kararlı olmalıyız.”

Netanyahu, İsrail ordusunun operasyonlarının Hamas'a ait yeraltı tünellerini imha etme amacına ulaşmadan sona ermeyeceğini bildirdi.

İsrail ordusu Salı günü bu tünelleri kullanan militanların beş İsrail askerini öldürdüğünü açıkladı. İsrail’de 8 Temmuz’dan bu yana 53 asker ve üç sivil öldü.

Hamaney: Filistinlileri silahlandırın

Öte yandan İran’ın dini lideri Ayetullah Ali Hamaney, İsrail’in Gazze’de Filistin halkına yönelik soykırım yaptığını, İslam ülkelerine Filistin halkını silahlandırma çağrısı yaptı.

Dünya liderlerinin krizi hafifletme çabaları başarısız oldu ve iki tarafın da koruyacağı bir ateşkes planı ortaya koyulamadı.

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki-moon, iki tarafı da ahlaki olarak yanlış davranmakla suçlayarak, yaşananlardan her iki tarafın da sorumlu olduğunu söyledi ve ateşkes çağrısını yineledi.

Amerika Dışişleri Bakanı John Kerry’nin iki taraflı ateşkes çabası ise İsrail basınında yer alan eleştirilere rağmen sürüyor. Obama yönetimi bu eleştirileri reddetti. Ateşkesin sağlanması için Kerry’nin sunduğu plan Hamas yanlısı olduğu ve İsrail’in kaygılarını dikkate almadığı gerekçesiyle İsrail’de eleştiriliyor.

XS
SM
MD
LG