Erişilebilirlik

Netanyahu'dan Sürpriz Karar


Başbakan Netanyahu ve muhalif Kadima partisi lideri Mofaz ortak basın toplantısında birlik hükümeti kurduklarını açıklarken

İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu beklenmedik bir şekilde muhalefetteki Kadima partisiyle birlik hükümeti kurdu ve erken seçimden vazgeçti.

İsrailli yetkililer, Pazartesi akşamı İsrail parlamentosunda başlayan oturumdan sonra birlik hükümeti kurulması konusunda anlaşmaya varıldığını doğruladı. Yetkililer, anlaşma çerçevesinde Netanyahu’nun Kadima lideri Shaul Mofaz’ı başbakan yardımcılığına atayacağını açıkladı. Geçmişte genelkurmay başkanlığı ve savunma bakanlığı yapan, halen Dış Politika ve Savunma Komisyonu başkanı olan Mofaz, İsrail’in İran’a tek taraflı olarak askeri müdahalede bulunmasına karşı çıkıyor.

Netanyahu Pazar günü normal tarihinden bir yıl önce Eylül ayında erken seçime gitme kararı almıştı. Netanyahu lideri olduğu Likud partisi üyelerine 2013’ün Ekim ayına kadar sürecek ve ülkeye güvenlik, ekonomi ve sosyal açıdan zarar verecek bir istikrarsızlık dönemi istemediğini söylemişti. İsrail Başbakanı, dört ay sürecek kısa bir seçim kampanyası döneminin daha hızlı siyasi istikrar getireceğini savunmuştu.

Son kamuoyu yoklamaları Netanyahu’ya halk desteğinin yüksek olduğunu ve erken seçimi kazanacağını gösteriyordu.

İsrail Başbakanının neden fikir değiştirdiği bilinmiyor. Bazı gözlemciler Netanyahu’nun sağcı koalisyonunun aşırı dinci Yahudiler ve İsrail vatandaşı Arapları askerlikten muaf tutan tartışmalı yasa nedeniyle bölündüğüne dikkati çekiyor. Gözlemcilere göre birlik hükümeti, Netanyahu’yu dinci partilerin baskısından kurtaracak ve daha geniş siyasi manevra alanı sağlayacak.

XS
SM
MD
LG