Erişilebilirlik

'Nemtsov Zanlısı İtirafa Zorlanmış Olabilir'


Zaur Dadayev'i ziyaret eden bir insan hakları yetkilisi zanlının vücudunda çok sayıda yara olduğunu bildiriyor

Kremlin’e bağlı insan hakları konseyinin bir üyesi, muhalefet lideri Boris Nemtsov’un öldürülmesi olayıyla bağlantılı olarak tutuklanan zanlının işkence altında itiraf vermeye zorlanmış olabileceğini söyledi.

Andrei Babuşkin, hücresini ziyaret ettiği Zaur Dadayev adlı zanlının vücudunda çok sayıda yara olduğunu açıkladı.

Babuşkin web sitesinde yaptığı açıklamada, Dadayev ve diğer zanlının gözaltında işkence görmüş olabileceği yönünde “inandırıcı işaretler” bulunduğunu bildirdi.

Öte yandan bir Moskova gazetesi de Dadayev’in itirafını değiştirdiğini yazdı. Moskovsky Komsomelets gazetesi, Dadayev’in gözaltındaki eski meslektaşının serbest bırakılmasını sağlamak amacıyla cinayeti üstlendiğini söylediğini bildirdi.

Eski Çeçenistan İçişleri Bakanlığı muhafızlarından Dadayev, mahkemeye çıkarıldığında suçsuz olduğunu savunmayı planladığını, ancak mahkemeye çıktıktan sonra kendine söz hakkı verilmediğini söylüyor.

Dadayev’i yargılayan Rus yargıç, sanığın itiraf imzaladığını söylemekle birlikte cinayetteki rolü konusunda bilgi vermedi.

27 Şubat’ta düzenlenen Boris Nemtsov suikastıyla ilgili olarak beş kişi gözaltına alındı. Eski Başbakan Yardımcısı, Kremlin’in yanı başındaki bir köprüde yürürken yaklaşan bir araçtan çıkan saldırganlarca öldürülmüş, cesedinde dört kurşun yarası tespit edilmişti.

Gözaltındaki ikinci zanlı Anzor Gubaşev, cinayetle bağlantısı olmadığını savunuyor. Gözaltındakilerden üçüncüsünün Gubaşev’in küçük kardeşi Şahit olduğu bildirildi. Diğerlerinin kimlikleriyse Ramsat Bakhayev ve Tamerlan Eskerhanov olarak verildi.

Rus yetkililer, altıncı bir zanlı olarak düşündükleri bir kişinin Grozni’de tutuklanmak üzereyken el bombasıyla intihar ettiğini açıkladı.

Özel bir güvenlik şirketinde çalışan Dadayev’in annesi Aimani Dadayeva İnterfaks haber ajansına, oğlunun bu suçu işleyebileceğine inanmadığını açıkladı. Anne Dadayev, oğlunun geçmişte Çeçen güvenlik kuvvetlerinde görev yaptığını söyledi.

Beş zanlının yakalanmasına rağmen, Nemtsov’u neden öldürdükleri hakkında açıklama yapılmadı. Muhalefet, bu suikastın Nemtsov’u susturmak için azmettirildiğini savunuyor.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

EKOTÜRK Stüdyo VOA 17 Mayıs
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:27:21 0:00
XS
SM
MD
LG