Erişilebilirlik

Nelson Mandela 95 Yaşında Hayata Veda Etti


Güney Afrika’yı ırk ayrımcılığından kurtarma mücadelesinde yürüttüğü faaliyetler yüzünden 27 yıl hapis yatan eski Cumhurbaşkanı Nelson Mandela, 95 yaşında hayata gözlerini yumdu.

Bir süredir sağlık sorunları ile mücadele eden Mandela, ciğerindeki enfeksiyon nedeniyle birkaç kez hastaneye kaldırılmıştı.

Mandela, son günlerini çocukluğunu geçirdiği ve kendini huzur içinde hissettiğini belirttiği evinde geçiriyordu.

Hastalığı nedeniyle son zamanlarda halk arasına pek çıkamamış olmasına rağmen, Mandela Güney Afrika halkının kalbindeki yerini kaybetmemişti.

Mandela, 1993’de ırk ayrımına karşı verdiği mücadele nedeniyle Nobel Barış Ödülü'ne layık görülmüştü.

Nelson Mandela'nın ölümü nedeniyle bir konuşma yapan Başkan Obama, Mandela'nın amacının tüm insanların eşitlik ve uyum içinde yaşadığı, demokratik ve özgür bir toplum olduğunu ve Mandela'nın bu amaca ulaşmış olan yeryüzündeki en cesur, en etkili ve en duyarlı insanlardan biri olduğunu söyledi. Obama, milyonlarca kişiye ilham veren Mandela'nın hayatının, kendisine de büyük ilham kaynağı olduğunu belirtti.

Daha sonra Beyaz Saray'dan yapılan yazılı açıklamada da özetle şöyle denildi:

"Bugün Amerika yakın bir dostunu, Güney Afrika Cumhuriyeti ise eşi bulunmaz bir özgürlük savaşçısını, dünya da özgürlük, adalet ve insan onurunun en büyük ilham kaynağı olan Nelson Mahdela'yı kaybetti. Nelson Mandela artık bizimle değil, o artık tarihe geçmiş bulunuyor.

Nelson Mandela bir insandan beklenebilecek başarıların en büyüğünü gerçekleştirdi. Verdiği mücadele, başkalarına daha iyi bir dünya ve uzlaşmanın en doğru yol olduğu konusunda herkese ilham kaynağı oldu. Kendisinden çok başkalarının özgürlüğünü korumak için sahip olduğu yüksek onur ve kırılmaz azim sayesinde Nelson Mahdelma Güney Afrika'yı reforma götürdü ve bu süreçte bütün dünyayı etkiledi.

Kaybını acıyla karşılarken, Nelson Mandela'nın anıısını hiçbir zaman unutmayacağız. Mandela geride özgür ve kendisiyle barış içinde ve Amerika'nın dostu ve ortağı olan bir Güney Afrika bıraktı. Mandela'nın anısı, onun başarılarının gücünden ilham alan milyarlarca kişinin kalbinde yaşamaya devam edecek."
XS
SM
MD
LG