Erişilebilirlik

Nelson Mandela Safra Kesesi Ameliyatı Oldu


Safra kesesinde taş bulunan Güney Afrika eski Cumhurbaşkanı Nelson Mandela, ameliyata alındı.

Cumhurbaşkanlığı tarafından yapılan açıklamada, Mandela’ya endoskopi yapıldığı bildirildi. Açıklama, ayrıca 94 yaşındaki eski cumhurbaşkanına yapılan müdahalenin başarılı geçtiğini ve kendisinin hızla iyileştiğini belirtti.

Yaşamının önemli bir bölümünde Güney Afrika’daki ırkçı beyaz yönetime karşı mücadele veren ve bir halk kahramanı haline gelen Nelson Mandela, bir hafta önce başkent Pretoria’da hastaneye kaldırılmıştı. Doktorlar ilk tanıda, Mandela’nın eski akciğer enfeksiyonunun yeniden nüksettiği kararına varmıştı.

Ancak son açıklamada, doktorların safra kesesi taşlarını ilk teşhiste bulduğu, yine de akciğer enfeksiyonuna müdahale etmeyi tercih ettiği belirtiliyor.

Güney Afrikalı yetkililer, doktorların üzerinde baskı kurulmaması amacıyla Mandela’nın hangi hastanede tedavi edildiğini açıklamadı.

Nobel Barış Ödülü sahibi Nelson Mandela, 1994 yılında Güney Afrika’nın ilk siyah cumhurbaşkanı seçildi. Yaşamının büyük bölümünü Afrika Ulusal Kongresi lideri olarak cezaevinde geçiren Mandela, son yıllarda sağlık durumu kötüleştiği için oldukça seyrek kamuoyuna çıkıyor.
XS
SM
MD
LG