Erişilebilirlik

Nefes Testiyle Erken Teşhis Mümkün mü?


Nefes Analiziyle Hastalıkları Erken Teşhis Mümkün mü?
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:02:00 0:00
Amerika Ulusal Bilim Vakfı ve Stony Brook Üniversitesi işbirliği ile geliştirilen bir alıcı çip sayesinde artık nefes analizi yapmak ve hastalıkları erken tespit etmek mümkün. Nefes analizi yapan alet henüz klinik deneme aşamasında olduğundan satın almak mümkün değil.

Bu tıbbi alet “ağız kokusu” kavramına yeni bir anlam kazandırıyor.

Stony Brook Üniversitesi'nden Perena Gouma, “Nefesi içinde hapsediyor ve
nefesteki molekülleri analiz ederek hastalıkları tespit ediyor,” şeklinde konuşuyor.

Nefes analizi yapan bu alet klinik deneme aşamasında olduğundan satın almak mümkün değil. Ama yakında şeker hastalığı, yüksek kolestrol ve hatta akciğer kanseri gibi hastalıkları bu cihaz sayesinde tespit etmek mümkün olacak.

Perena Gouma, “İnsanların kendi sağlıklarından sorumlu olması çok önemli. Reçete gerekmeden alacakları bir ilaç veya tıbbi aletle hastalıklarına dair ilk teşhise çok daha hızlı ulaşabilirler,” şeklinde konuşuyor.

Ulusal Bilim Vakfı’ndan Perena Gouma ve Stony Brook Üniversitesi’ndeki ekibi, nefes analizi yapan tıbbi aletin “beyni” sayılabilecek bir alıcı çip geliştirmişler. Bu çip, nefesteki kimyasal bileşenleri tespit edebilen nano kablolarla kaplı.

Perena Gouma, “Nefes analiz aletini, düşük maliyetle büyük miktarda üretmenin yolunu bulduk. Böylece herkesin alması mümkün olacak,” diyor.

Üretim sürecine “Electrospinning” deniyor. Süreç, sıvı bir bileşenin elektrikli bir ortama şırıngayla aktarılmasıyla başlıyor. Elektrikli ortam sıvıyı kristalleştirip incecik bir ipliğe dönüştürüyor. Bu nano kabloların her biri belli bir maddeyi ve bileşeni yakalıyor.

Örneğin, gördüğünüz mavi moleküller amonyak. Bunlar, cihazdaki nano kablolar tarafından hapsedilmiş.

Gouma, amonyağın, böbrek hastalığının bir işareti olduğunu söylüyor.

Örneğin nitrik oksit astım hastalığını izlemeye yarıyor. Aseton da şeker hastalığını tetkikte kullanılıyor.

Gouma, nano kabloların salmonella, E-coli, hatta şarbon gibi bulaşıcı virüs ve mikropları teşhis edecek şekilde tasarlanabileceğini söylüyor.

Şimdiye kadar tasarlanmamış daha pekçok uygulama var. Heyecan verici, yepyeni bir dünya.

Daha hızlı ve kolay bir teşhis, hepimizin daha rahat nefes almasına yardımcı olabilir.
XS
SM
MD
LG