Erişilebilirlik

Neden Nepal?


Everest'te çığ nedeniyle karla altında kalan dağcı kampları

Nepal’de meydana gelen 7,8 büyüklüğündeki deprem, Amerika Jeoloji Araştırmaları Kurumu (USGS) uzmanlarına göre bir “bindirme fayı” üzerinde meydana geldi. Bindirme fayı, uzmanlarca bir yer katmanının, bir başka katmanın altına girmesi sonucu oluşuyor.

Amerika’nın Sesi’ne konuşan USGS uzmanı John Bellini Hindistan, Pakistan ve Bangladeş’i oluşturan Hint Altkıtası’nın Avrasya kıtasıyla çarpışması sonucu aralarında Everest’in de bulunduğu dünyanın en yüksek tepelerini kapsayan Himalaya sıradağlarının oluştuğuna dikkati çekiyor.

Kara katmanları, Türkiye’de yaşanan birçok depremde olduğu gibi hareket etmeye devam ediyor. Hint Altkıtası ve Avrasya tabakası arasındaki çarpışma da hala devam eden bir süreç. John Bellini’ye göre katmanlar daima hareket halinde olmasa da zaman zaman biriktirdikleri enerjiyle bu hareketi sürdürüyor. Bu da zaman zaman bölgede büyük depremlere yol açıyor.

İki kıtanın çarpışma süreci devam ettikçe Himalaya bölgesi gelecekte de, önümüzdeki yıllarda olmasa da onyıllarda şiddetli depremler geçirmeyi sürdürecek.

Nepal’de en son şiddetli deprem 80 yıl önce meydana gelmişti ve yine aynı bölgede yaşanmıştı.

John Bellini de bölgede yakın bir zamanda şiddetli deprem yaşanmadığına dikkati çekiyor. “Bu depremler Himalayalar’ı oluşturdu” diyen uzman, iki kıtanın birleşmesinden bu yana bölgenin çok şiddetli depremlere maruz kaldığını belirtiyor.

Bu tarz depremler aynı zamanda bölgenin coğrafi yapısında da kalıcı değişikliklere yol açabiliyor. Bellini bölgenin önümüzdeki haftalarda yeni şiddetli artçı sarsıntılara, ayrıca dağlık olmasından dolayı çığ ve toprak kaymalarına gebe olduğunu hatırlatıyor.

XS
SM
MD
LG