Erişilebilirlik

NBA Oyuncusu Enes Kanter İçin Kırmızı Bülten Başvurusu


Türk medyasında yer alan haberlere göre, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı ABD Profesyonel Basketbol Ligi NBA’da New York Knicks’in formasını giyen Enes Kanter hakkında terör örgütü üyeliği suçlamasıyla Kırmızı Bülten başvurusunda bulundu.

Haberlerde, başvcılığın Kanter hakkında iade talepnamesi hazırladığı da belirtildi.

Basketbolcu Enes Kanter, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a muhalefetinden dolayı öldürülebileceğini gerekçe göstererek, takımının bu hafta Londra’da Washington Wizards’la yapacağı sezon maçına gitmeme kararı aldığını açıklamıştı.

Bu son gelişmeye de Twitter üzerinden yanıt veren Kanter, Türk hükümetinin “kendisinin herhangi bir yanlış hareketine dair tek bir kanıt bile sunamadığını” belirtti. Kanter, “ABD’de park cezam bile yok” ifadesini kullandı.

Enes Kanter’in Türk pasaportu 2017’de iptal edilmişti.

Sabah gazetesinin haberinde, Kanter için Interpol’a “Kırmızı Bülten” başvurusunda basketbolcunun Fethullah Gülen’le bağlarının gerekçe gösterildiği ve Gülen yapılanmasına mali destek sağlamakla suçlandığı yazıldı.

Kanter Londra’daki maça gitmeme kararını açıklarken ABD ya da Kanada’nın dışına çıkması halinde suikaste kurban gidebileceğinden korktuğunu söylemişti. Takımı New York Knicks’sa, Kanter’in vize meselesi yüzünden Londra’ya gidemeyeceğini belirtmişti. Kanter sorunun vizeden kaynaklandığını yalanladı, hatta sosyal medya üzerinden seyahat belgesinin fotoğrafını gösterdi ve meselenin kendi güvenliği olduğunu kaydetti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan için “yüzyılımızın Hitler’i” ifadesini kullanan Kanter, “Orada (Londra’da) çok casusları var. Bence orada çok kolay öldürülebilirim. Çok çirkin bir durum olabilir” dedi.

Takımı Knicks şehir dışındayken Kanter Amerikalı Kongre üyeleriyle çektirdiği bazı fotoğraflar paylaştı, ayrıca Washington Post’a bir köşe yazısı yazarak, Londra’ya gitmeme kararını ve Erdoğan’ı neden eleştirdiğini anlattı. Kanter yazısında, “Londra’ya gitmeme kararım, rekabet açısından zor ama güvenlik açısından çok daha kolay bir karardı. Bu kararım, bir diktatörün Türkiye’yi nasıl parçaladığına dikkatlerin çevrilmesine yardımcı oluyor. İnsanlar öldürülüyor, binlerce kişi haksız yere hapse atıldı ve sayısız hayat mahvoldu. Bu bir oyun değil” diye yazdı.

XS
SM
MD
LG