Erişilebilirlik

Nauert: ‘Rusya’nın Suriye'de İnsani Koridor Fikri Şaka Gibi’


ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Heather Nauert, Rusya’nın Doğu Guta’da insani yardım koridoru oluşturma girişimini “şaka gibi” olarak niteledi.

Bakanlıktaki günlük basın brifinginde konuyla ilgili değerlendirmelerde bulunan Nauert, insanların bu koridoru kullanmaya, Halep'te olduğu gibi, Esat’ın ordusuna zorla alınma, sürgüne gönderilme ya da öldürülme gibi nedenlerle korktuğunu söyledi.

Nauert, “Rusya’nın sözde insani yardım koridoru fikri, açık olmam gerekirse, bir şaka gibi” dedi.

Rusya’nın BM Güvenlik Konseyi’nde oy birliğiyle kabul edilen ülke çapında ateşkes kararını yerine getirmesi gerektiğini vurgulayan Nauert, Doğu Guta’da çatışmaların ve sivil ölümlerin devam ettiğini, sadece Cumartesi günü 100’ün üzerinde kişinin hayatını kaybettiğini söyledi.

Nauert, ateşkesin işlememesinden kısmen Rusya’nın sorumlu olduğunu çünkü bu ülkenin Suriye hükümetine destek sağlamayı sürdürdüğünü belirtti.

Rusya’dan suçlama

Rus ordusu ise, Doğu Guta’daki “militanları” Moskova’nın Doğu Guta’da Suriye hükümetiyle oluşturduğu insani yardım koridorunu bombalamakla suçladı. Rus ordusu ayrıca, "militanların" bölgeyi terketmek isteyenleri halk önünde infaz ettiğini öne sürdü.

Rusya Cumhurbaşkanı Vladimir Putin, sivillerin bölgeyi terketmesine ve insani yardımlara olanak tanımak için her gün 5 saatlik ateşkes talimatı vermişti ancak bugüne kadar hiçbir insani yardım malzemesi içeri girmediği gibi hiçbir sivil de bölgeyi terketmedi.

Haftalardır Rusya’nın desteğiyle Suriye hükümetinin bombardımanı altındaki bölge sakinleri, ateşkes anlaşmasına güvenmiyor. BM ve yardım kuruluşları da tek taraflı anlaşmayı eleştirerek, bölgeyi terketmek isteyenlere hiçbir güvenlik garantisinin sağlanmadığını savunuyor.

Rus Tümgeneral Vladimir Zolotukhin Rus haber ajanslarına yaptığı açıklamada, dış mahalleleri kontrol eden isyancıların, Suriye ve Rus güçlerinin bulunduğu rotayı bombaladığını ve tahliyeleri önlediğini öne sürdü.

Suriye devlet televizyonu İhbariye TV de, onlarca sivilin Doğu Guta’nın sınırında toplandığını ancak hükümetin kontrolündeki bölgeye geçiş noktasına erişmelerinin isyancılarca engellendiğini iddia etti.

Rus Tümgeneral Yuri Yevtuşenko da, bölgeyi terketmek isteyenlerin infaz edildiğine dair ihbarlar almaya başladıklarını söyledi.

BM yetkilisi: "Doğu Guta'daki ateşkes yeterli değil'

Öte yandan, BM İnsani Yardım Danışmanı Jan Egeland, Rusya'nın "tek taraflı" planında yer alan, çatışmalara her gün 5 saat "mola" verilmesi uygulamasının, yardımları ulaştırmak ya da sivilleri tahliye etmek açısından yeterli olmadığını söyledi.

Egeland, BM Güvenlik Konseyi'nin haftasonunda kabul ettiği 30 günlük ateşkes çağrısı kararının da Doğu Guta'daki durumu düzeltme adına pek fazla katkı sağlamadığını belirtti. Egeland, "(kararın) Kabul edilmesinden bu yana, (durum) daha iyiye gitmedi, daha kötüleşti" dedi.

"Doğu Guta'ya yardımların ulaştırılması ve tıbbi tahliyelerin düzenlice organize edilebilmesi için 5 saatin yeterli olduğunu düşünen bir insani yardım aktörü tanımıyorum" diyen Egeland, BM insani yardım çalışma grubunun, bu girişimin çatışmalara mola ve koridor açısından insani standartları karşılaması için Rusya ve diğer taraflarla görüşülmesi konusunu tartıştığını sözlerine ekledi.

XS
SM
MD
LG