Erişilebilirlik

NATO'nun Gücü Sınavdan Geçiyor


NATO'nun Gücü Sınavdan Geçiyor

Avrupa’daki ekonomik kriz, NATO’nun bütçesini de olumsuz etkiliyor. Kaynak yetersizliği, ittifakın beklenmeyen krizlere müdahalede hazırlık yeteneğini zayıflatma tehlikesi taşıyor.

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi Mart ayında Libya’ya müdahale kararı aldığında, NATO, bu görevi yerine getirebilecek tek örgüttü.

İttifakın uçak ve gemileri, Libyalı sivilleri korumak üzere bölgeye gönderildi. Operasyon isyancıların Muammer Kaddafi’yi devirmesiyle noktalandı.

Fransız Hava Kuvvetleri Komutanı Stephane Abrial, aynı zamanda NATO’nun üst düzey komutanlarından. Komutan Abrial, "Libya NATO’dan başka seçeneğimiz olmadığını gösterdi. Birleşmiş Milletler operasyon kararı aldığında bu işi NATO değil de hangi kurum üstlenecekti?" diyor.

Ancak NATO’nun gücü şimdilerde ekonomik kriz yüzünden sınavdan geçiyor. Zaten yıllardır Avrupalı liderler kamuoylarını NATO’ya kaynak ayırmaya ikna etmekte zorlanıyordu.

İngiltere eski Savunma Bakanı Daniel Korski’ye göre, Libya misyonu NATO açısından başarılı bir örnek. Ancak Korski, ekonomik zorlukların ittifakı olumsuz etkileyeceğini söylüyor: "Artık tasarruf tedbirlerinin alındığı bir dönemdeyiz, devletler savunma bütçelerinde sürekli kesintiye gidiyor. Bunu yaparken de diğer devletlerle eşgüdümlü çalışmıyorlar. Birçok ülke borç krizinden kurtulmak için savunma kapasitesini genişletmeyi düşünmüyor."

Avrupa Savunma Ajansı’nın eski başkanı Nick Witney’e göre, asıl sorun, para sıkıntısından, ya da eşgüdüm eksikliğinden değil, savunma alanına duyulan ilgisizlikten kaynaklanıyor: "Avrupa’da savunma bütçesi açısından sıkıntı yok. Sıkıntı, fonları doğru yerlerde, doğru biçimde harcamada. Bunun nedeni de savunma konusunu ciddiye almamamız."

Fransız Komutan Stephane Abrial da bunun sorun olduğunu kabul ediyor. Abrial, “bir sonraki krizin nerede, ne zaman çıkacağını ve nasıl bir operasyona ihtiyaç duyacağımızı bilemeyiz” diyor.

Komutan Abrial, "her duruma hazırlıklı olmalı, her koşula uyacak şekilde kapasitemizi genişletmeliyiz. Yeni bir kriz çıktığında birlikleri derhal sorunlu bölgeye gönderebilmeliyiz," şeklinde konuşuyor.

Stephane Abrial, NATO’nun daha fazla kaynağa, eşgüdüme ihtiyacı olduğunu ve ancak bu şekilde hem olası füze saldırılarına hem de siber saldırılara hazırlıklı olabileceğini vurguluyor.


XS
SM
MD
LG