Erişilebilirlik

Gates: NATO'nun Libya'ya Müdahelesi İçin BM Onayı Şart


Gates: NATO'nun Libya'ya Müdahelesi İçin BM Onayı Şart

Amerika Savunma Bakanı Robert Gates, NATO’nun Libya’ya yönelik tüm askeri seçenekleri planladığını ancak bunların BM Güvenlik Konseyi kararı olmadan uygulanamayacağını açıkladı.

Brüksel’deki NATO Savunma Bakanları toplantısında konuşan Gates, ittifak tarafından Libya’da girişilecek bir askeri müdahelenin “ gözlegörülür bir ihtiyaç” ve bölgesel desteğe sahip “ açık bir yetkiye” dayanması gerektiğini vurguladı.

Amerika Savunma Bakanı, NATO’nun Akdeniz’deki gemilerini silah ambargosunu denetlemek ve olası insani yardım operasyonlarını desteklemek için Libya kıyılarına gönderme kararı aldığını da belirtti.

Amerika Dışişleri bakanı Hillary Clinton da Kaddafi’ye karşı alınacak askeri önlemler için uluslararası yetkinin şart olduğunu söyledi. Amerikan Kongresinde konuşan Clinton, Amerika’nın tekbaşına girişeceği bir müdahelenin önceden “kestirilemeyecek sonuçları” olacağı uyarısında bulundu.

Clinton, Batılı ülkelerin daha önce uyguladığı uçuş yasaklarının Irak ve Sırbistan’da fazla etkili olmadığını da hatırlattı.

Amerika’nın Libyalı muhalif güçleriyle ilişki kurmaya önem verdiğini belirten Clinton, gelecek hafta Mısır ve Tunus’a yapacağı ziyaretlerde muhalefet temsilcileriyle görüşeceğini de söyledi.

Öteyandan Fransa, Kaddafi karşıtlarının kurduğu Ulusal Konsey'i Libyalıların tek meşru temsilcisi olarak tanıdı.

Paris hükümetinden yapılan açıklamada, Fransa'nın Bingazi’ye büyükelçi göndereceği ve Bingazi’den büyükelçi kabul edeceği belirtildi.

XS
SM
MD
LG