Erişilebilirlik

NATO’dan Türkiye uyarısı


Türkiye'ye konuşlandırılması öngörülen Patriot füze savunma sistemleriyle ilgili teknik çalışmalar sürerken NATO'nun da karar sürecini kısa sürede tamamlaması bekleniyor.

Patriot savunma sistemleriyle ilgili teknik çalışmalarda sona yaklaşılırken NATO’dan, “Türkiye’ye saldırma niyeti olanların iki kez düşünmesi gerekir” mesajı geldi.

Türkiye’nin Suriye’den gelen tehdide karşı konuşlandırılmasını istediği Patriot füze savunma sistemleriyle ilgili teknik çalışmalar sürerken NATO’dan önemli bir uyarı geldi. Türkiye’ye yerleştirilecek sistemlerin savunma ve caydırma amaçlı olduğunu söyleyen NATO Sözcüsü Oana Lungescu, “Türkiye’yi tehdit etme ya da ona saldırma niyeti olan herkesin iki kez düşünmesi gerekir” dedi.

Türkiye’nin Patriot sistemleri talebinde bulunmasıyla ilgili olarak İttifak içinde sürdürülen hazırlıklarda önemli mesafe alındığını ve kararın birkaç gün içinde çıkacağını söyleyen Lungescu, “Türkiye’de çalışmalarını sürdüren NATO askeri heyetinin raporunu tamamlamasının karar sürecinde önemli bir adım oluşturduğunu” vurguladı. NATO kaynakları, İttifak içindeki karar sürecinin en geç pazartesi akşamına kadar tamamlanabileceğini belirtiyorlar.

Sistemlerin Türkiye’ye konuşlandırılma tarihi açısından belirleyici unsuru ise gönderici ülkelerin iç onay prosedürlerini tamamlama süreci oluşturacak. Lungescu, sistemlerin Türkiye’ye gönderilip operasyonel hale gelmelerinin aylar değil haftalar alacağını ifade etti.

NATO sözcüsü, Türkiye’de siyasetçilerden gelen farklı açıklamalar nedeniyle kafaların karışmasına neden olan “komutanın kimde olacağı” konusuna da bir kez daha açıklık getirdi. Yetkinin Avrupa Müttefik Kuvvetler Yüksek Komutanı Amiral James Stavridis’te olacağını söyleyen Lungescu, operasyonel komutanın da Almanya’daki Ramstein Müttefik Hava Kuvvetleri Komutanlığı tarafından yürütüleceğini söyledi.

Rusya ve İran gibi sistemlerin konuşlandırılmasına karşı çıkan ülkelere de mesaj veren Lungescu, Türkiye’nin talebinin tamamen savunma nitelikli olduğu konusunda güvence verdiğini hatırlattı. Sistemlerin saldırı amacı ya da olası bir uçuşa yasak bölge uygulaması için kullanılmasının söz konusu olmadığı da NATO sözcüsünün vurguları arasında yer aldı.

Patriot konusunun, 4-5 Aralık’ta düzenlenecek olan ve Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nun da katılacağı NATO dışişleri bakanları toplantısında önemli gündem maddeleri arasında yer alması öngörülüyor. Geçtiğimiz günlerde konuyla ilgili sert tepki veren Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov’un da NATO-Rusya Konseyi toplantısında tezlerini tekrarlaması bekleniyor. Bunun gerçekleşmesi halinde NATO da Rusya’ya daha önce verdiği “savunma güvencesini” yineleyecek.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

EKOTÜRK Stüdyo VOA 17 Mayıs
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:27:21 0:00
XS
SM
MD
LG