Erişilebilirlik

NATO’da Rusya’ya Uyarı


Genel Sekreter Anders Fogh Rasmussen, Ukrayna krizinin ele alındığı olağanüstü NATO toplantısı sonrasında Rusya’ya Ukrayna’nın doğusundaki “yasadışı askeri operasyonlarına” son vermesi çağrısında bulundu. Bu arada Ukrayna NATO üyeliği için resmi başvuruda bulunacağını açıkladı

NATO, Rusya’ya Ukrayna’nın doğusundaki “yasadışı askeri operasyonlarına” son vermesi çağrısında bulundu.

Genel Sekreter Anders Fogh Rasmussen, Ukrayna krizinin ele alındığı olağanüstü NATO toplantısı sonrasında yaptığı bu çağrıda, Rusya’nın bu faaliyetlerinin Ukrayna’nın istikrarını bozduğuna da dikkati çekti.

Rasmussen, “Rus birlikleriyle askeri araçlarının Ukrayna topraklarına ülkenin doğu ve güneydoğu sınırından geçtiğinin artık netlik kazandığını da kaydetti. Genel Sekreter, bunun münferit bir olay olmadığını, aksine Ukrayna’nın istikrarını bozmak üzere son aylarda sürekli tekrarlanan tehlikeli bir eğilim olduğunu da açıkladı.

NATO Genel Sekreteri Moskova’nın, hem Ukrayna sınırı içinden hem de Rus topraklarından ateş açtığını, bin kadar Rus askerinin Ukrayna içinde olduğunu da dile getirdi. Rasmussen, Rusya’nın Ukrayna sınırı yakınlarında “teyakkuza hazır durumda” binlerce asker tuttuğunu da söyledi.

Dün de Ukrayna Cumhurbaşkanı Petro Poroşenko, Rus askerleriyle zırhlı araçlarının ülkenin doğusuna girerek Novoazovsk kasabasını işgal ettiğini söylemişti. Ukrayna Savunma Bakanlığı yetkilileri de Rus zırhlı araçlarının kasabayı kuşattığını civardaki bazı köyleri ise ele geçirdiğini söylemişti.

Rusya ise Ukrayna’ya asker gönderdiği ve ayrılıkçıları silahlandırdığı iddialarını reddediyor.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ise bugün ayrılıkçılara seslenerek esir aldıkları Ukraynalı askerleri serbest bırakmalarını istedi. Putin, ayrılıkçılardan “gereksiz ölümlere yol açmamak” için birliklere insani bir koridor açmaları çağrısında bulundu.

Bu arada Ukrayna Başbakanı Arseniy Yatsenyuk, resmi olarak NATO üyeliği için başvuruda bulunacaklarını açıkladı. Ukrayna, daha önce de ayrılıkçılara karşı NATO’dan resmen yardım talep etmişti.

NATO Genel Sekreteri Rasmussen, gelecek hafta İngiltere’de yapılacak liderler zirvesinde Ukrayna ile işbirliğini güçlendirme yollarını ele alacaklarını söyledi. Bu işbirliği alanları arasında güvenlik ve askeri lojistik sistemlerinin modernize edilmesi de yer alıyor.

BM de bugün, Ukrayna’daki can kayıplarından duyduğu endişeyi dile getirdi.

Başkan Barack Obama da dün Rusya’yı kasıtlı ve devamlı olarak Ukrayna’nın toprak bütünlüğünü ihlal etmekle suçladı.

Obama her ne kadar askeri bir operasyonun seçenekler arasında yer almadığını söylese de Washington’un Avrupalı müttefikleriyle krizi sona erdirmek için çalışacağını söyledi, Moskova’ya yeni yaptırımlar getirilebileceği uyarısında bulundu.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

EKOTÜRK Stüdyo VOA 18 Mayıs
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:28:09 0:00
XS
SM
MD
LG