Erişilebilirlik

NATO Türkiye'yi Savunacak


NATO Genel Sekreteri Anders Fogh Rasmussen Prag’daki toplantıda, ittifakın, Suriye’den açılan top ateşine karşılık veren Türkiye’nin yanında yer alacağını açıkladı.

Türkiye, Suriye sınırı boyunca güvenliğin giderek kötüleşmesinden kaygılanıyor.

NATO Genel Sekreteri Rasmussen, yaptığı açıklamada, ‘NATO, müttefikimiz Türkiye’yi korumak ve savunmak için elinden geleni yapacaktır. Türkiye’yi korumak ve savunmak için gereken tüm planlarımız hazır durumdadır. Türkiye’ye yönelik saldırıların bu şekilde önleneceğini umuyoruz” şeklinde konuştu.

Rasmussen haftasonunda Suriye’deki muhalif grupları wörüşayrılıklarını biryana bırakıp yeni bir koalisyon kurmasını memnunlukla karşıladığını söyledi. Rasmussen, “Muhalefetin bölünmüş olması tabii ki bir sorundur. Bu nedenle daha fazla katılıma ve birleşik muhalefete ihtiyacımız var. Doha’da haftasonu elde edilen sonuç ileriye yönelik büyük bir adım. Birleşik muhalefetin güçlü olup olmadığını zaman gösterecek” dedi.

Türkiye, Patriot füzelerinin Suriye’den açılan ateşe karşılık vermek amacıyla kullanılıp kullanılmayacağı konusunu NATO müttefikleriyle görüşüyor. Ramussen, Patriot füzelerinin kullanımına ilişkin herhangibir açıklama yapmadı.
XS
SM
MD
LG