Erişilebilirlik

NATO Trablusgarp ve Çevresini Tekrar Bombaladı


Libya Temas Grubu toplantısında toplu fotoğraf

Bu sabaha doğru meydan gelen bombardımanda ölen ya da yaralanan olup olmadığı bilinmiyor.

Öte yandan, çeşitli ülkeler asiler ve savaştan zarar gören siviller için 1 milyar dolardan fazla yardım sözü verdi. Maddi destek sözü Libya Temas grubunun Birleşik Arap Emirlikleri’ndeki üçüncü toplantısında verildi.

İtalya eski sömürgesindeki rejim değişikliği için 600, Kuveyt ise 180 milyon dolar tutarında yardım sözü verdi. Fransa 420 milyon dolarlık yardım yapacağını bildirirken Türkiye ve Katar da destek sözü verdi.

Libyalı sivillere insani yardımı 26 buçuk milyon dolar arttıracağını açıklayan Amerika, daha önce, Kaddafi’nin dondurulmuş banka hesaplarının bir bölümünün isyancılara devredileceğini duyurmuştu.

Trabslusgarp hükümetinin Amerikan bankalarında 30 milyar doları bulunuyor. Amerika Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, konferansta yaptığı konuşmada, Albay Muammer Kaddafi’nin günlerinin sayılı olduğunu ileri sürdü.

Avustralya ise İngiltere, Fransa, İtalya ve Katar gibi asileri Libya’nın tek meşru temsilcisi olarak tanıyacağını duyurdu.

Libya Temas Grubunun toplantısında 2O’yi aşkın ülke ile Arap Birliği, Körfez İşbirliği Konseyi ve BM gibi kuruluşlar katıldı. Clinton, dördüncü toplantının Temmuz’da Türkiye’de yapılacağını açıkladı.

XS
SM
MD
LG