Erişilebilirlik

NATO: Rusya Ukrayna'ya Girebilir


Rusya yanlısı isyancılar Ukrayna hava saldırısında yıkıldığı söylenen bir bina enkazını incelerken

NATO Sözcüsü sınıra 20 bin asker yığan Rusya'nın insani yardım ya da barışgücü kisvesi altında Ukrayna'nın doğusuna askeri operasyon düzenleyebileceği uyarısında bulundu

NATO, sınıra büyük kuvvet yığan Rusya’nın insani yardım ya da barış gücü kisvesi altında Ukrayna’nın doğusuna askeri operasyon düzenleyebileceği uyarısında bulundu.

NATO Sözcüsü Oana Lungescu yaptığı açıklamada Ukrayna sınırında tank ve uçaklarla desteklenen kara birliklerinin sayısı 20 bin’e ulaştığını ve Rusya’nın ne yapacağını bilmemekle birlikte bu gelişmeden büyük kaygı duyduklarını belirtti.

NATO yetkilileri Rusya’nın son günlerde Ukrayna sınırındaki birliklerini ”önemli ölçüde” arttırdığını bildiriyor.

Bir NATO yetkilisinin Washington’da yaptığı açıklamaya göre bir ABD savunma yetkilisi Amerika’nın Sesi’ne Rusya’nın son günlerde sınıra tanklar ve roket rampaları dahil daha fazla “ateş gücü” yığdığını açıkladı.

Ukrayna Ulusal Güvenlik ve Savunma Konseyi sözcüsü Andriy Lisenko ise Rusya’nın sınıra 45 bin yığdığını önesürüyor.

Kiev hükümeti Salı günü 25 ayrı çatışmada 18 Ukraynalı askerin öldürüldüğünü, 54 askerin de yaralandığını bildirdi.

Malezya uçağının Ukrayna’nın doğusunda 17 Temmuz’da düşmesinden bu yana çatışmalar şiddetlenmiş bulunuyor.

Ukrayna ve Batılı ülkeler Malezya uçağını ayrılıkçıların düşürdüğünü söylüyor. Amerikalı yetkililer, ayrılıkçıların, uçağı, Ukrayna ordusuna ait bir kargo uçağı sanıp Rus füzesiyle vurdukları görüşünde.

Öte yandan, Malezya uçağının enkazının bulunduğu bölgeden toplanan ceset parçaları kimlik tespiti için Hollanda’ya gönderildi.

İnceleme heyeti, uçak parçalarının dağıldığı beş alandan birindeki çalışmalarını tamamladı. Diğer bölgelerdeki çalışmaların da üç hafta içinde tamamlanması bekleniyor.

XS
SM
MD
LG