Erişilebilirlik

NATO: Rus Birlikleri Ukrayna'dan Çekiliyor


NATO sözcüsü Rus kuvvetlerinin büyük bölümünün Ukrayna'yı terkettiğini kalan askerlerin sayısını belirlemenin ise sürekli sınırdan giriş çıkış yaptıklarından güç olduğunu açıkladı

NATO sözcüsü Rus kuvvetlerinin büyük çapta Ukrayna içinden çekildiğini gözlediklerini ancak çok sayıda Rus birliğinin sınırda mevzilenmeye devam ettiğini açıkladı.

Yarbay Jay Jansen Reuter ajansının sorusunu elektronik posta ile yanıtlarken bazı Rus askerlerinin hala Ukrayna’da olduğunu ancak bunların sayısını belirlemenin güç olduğunu söyledi.

Jansen isyancıların sınır geçişlerini kontrol ettiğini ve Rus birliklerinin sürekli sınırdan girip çıktıklarını, buyüzden kesin sayılarını bilemediklerini belirtti.

Salı günü Ukrayna’dan sonra Rusya yanlısı ayrılıkçılar da ağır silahlarını tampon bölgeden çekmeye başladıklarını bildirdi

Ayrılıkçıların ilan ettiği Donetsk Halk Cumhuriyetini başbakanı Alexander zarçenko Rus İnterfax haber ajansına bunun Ukrayna kuvvetlerinin çekilmesine karşılık olarak yapıldığını açıkladı.

Ukraynalı yetkililer, Rusya yanlısı ayrılıkçılarla çatıştıkları ülkenin doğusundaki tampon bölgeden ağır silahlarını çekmeye başladıklarını bildirmişti.

Askeri sözcü Andriy Lysenko Pazartesi günü isyancı saldırılarının azaldığını ve Kiev hükümetine geçen hafta isyancılarla vardıkları 30 kilometrelik bir tampon bölge kurulmasını öngören anlaşmayı uygulama fırsatı verdiğini açıklamıştı.

Anlaşma hükümet ve ayrılıkçıların ağır silahlarını çatışma hattından 15’er kilometre geri çekerek 30 kilometrelik bir tampon bölge kurulmasını öngörüyor.

Ukrayna’nın bu hafta New York’ta düzenlenen BM Genel Kurulu toplantısında baş gündem maddelerinden biri olması bekleniyor. Rusya Cumhurbaşkanı Vladimir Putin BM toplantısına katılmıyor. Yıllık toplantıda Rusya’yı Dışişleri Bakanı Sergei Lavrov temsil edecek.

XS
SM
MD
LG