Erişilebilirlik

NATO Patriot Füzeleri İçin Hazır


Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu Suriye sınırına yerleştirilecek Patriot füzeleri için NATO’ya yapılacak başvuruda “son aşamaya” gelindiğini açıkladı.
Davutoğlu Gazze’ye hareket ederken yaptığı açıklamada NATO’nun Türkiye’ye savunma amaçlı Patriot füzesavar sistemi yerleştirilmesini kabul ettiğini de söyledi.

NATO Genel Sekreteri Anders Foh Rasmussen bir gün önce Türkiye’nin Suriye sınırına Patriot füzeleri yerleştirilmesi talebini ittifakın görüşeceğini bildirdi.
Rassmussen NATO’ya henüz Türkiye’den resmi bir talep gelmediğini ancak gelirse acil bir iş olarak gündeme alacaklarını belirtti.
Almanya Savunma Bakanı Thomas de Maziere, Türkiye’nin füze talebini yakında NATO’ya iletmesini beklediğini açıkladı.

NATO’nun Türkiye’yi savunma ve koruma planlarının hazır olduğunu belirten Rasmussen ancak bu planlarda henüz Patriot füzeleri bulunmadığını belirtti. NATO Genel Sekreteri Patriot füzeleri yerleştirilmesinin tümüyle bir savunma önlemi olacağını da sözlerine ekledi.

Geçen hafta ABD Savunma Bakanı Leon Panetta, Amerika’nın Türkiye’ye Suriye sınırına yerleştirilecek Patriot füzesavar savunma sistemleri vermeyi düşündüğünü açıklamıştı.
Panetta, Amerika’nın bu konuda Türkiye ile birlikte çalıştığını ve bu tür bir yardım sağlayacağını umduğunu söylemişti.
Amerika’nın Sesi’ne özel demeç veren Panetta, Türkiye’nin Suriye’deki karışıklık ve mülteci akını nedeniyle zor durumda olduğunu vurgulamıştı.
XS
SM
MD
LG