Erişilebilirlik

NATO Özür Diledi


NATO, dört Afgan sivilin ISAF birliklerince vurularak öldürülmesi nedeniyle özür diledi. Açıklamada, öldürülenlerden ikisini direnişçi olarak tanımlayan raporun yanlış olduğu kaydedildi

NATO, dört Afgan sivilin ISAF birliklerince vurularak öldürülmesi nedeniyle özür diledi. Açıklamada, öldürülenlerden ikisini direnişçi olarak tanımlayan raporun yanlış olduğu kaydedildi.

NATO, askerlerin, Pazartesi günü, Host vilayetinin doğusunda, ISAF konvoyuna doğru ilerleyen aracın ‘dur’ uyarılarına rağmen hızını yükseltmesi üzerine ateş açtıklarını açıkladı.

Olayda hayatını kaybedenlerin akrabaları büyük tepki göstermiş ve askerlerin vurduğu dört kişinin voleybol maçından gelen gençler olduğunu söylemişlerdi.

NATO komutanlığından daha önce yapılan açıklamada ölenlerden ikisinin parmak izlerinin direnişçilere ait parmak izlerinin yer aldığı veri tabanındaki iki kişiyle uyuştuğunu bildirmişti. Ancak NATO, daha sonra, parmak izlerine veri tabanında rastlanmasının bu kişilerin militan olduğuna dair somut bir kanıt olmadığını vurgulamıştı.

Bu arada NATO, Afganistan’da görev yapan askerlere yeni bir eğitimden geçirecek. Bu eğitimde askerlere, sivil ölümleriyle sonuçlanan diğer olaylar anlatılarak, benzeri durumlardan kaçınmaları öğretilmeye çalışılacak.

XS
SM
MD
LG