Erişilebilirlik

NATO Komutanından Yeni Rus Tehdidi Uyarısı


NATO Başkomutanı ABD Hava Orgenerali Philip Breedlove
NATO başkomutanı Rusya’nın Ukrayna’nın doğu sınırında büyük kuvvet yığdığını belirterek Kırım’dan sonra Moldova’nın ayrılıkçı Transdinyester bölgesini ihlak etmeye hazırlanmasından kaygı duyduğunu açıkladı. Bölgede nüfusun çoğunluğunu Ruslar oluşturuyor.

ABD Hava Orgenerali Philip Breedlove Ukrayna sınırındaki Rus kuvvetlerinin çok büyük olduğunu ve emir verildiğinde Transdinyester bölgesine hemen girebileceğini söyledi.

Cumartesi günü Kırım’da Rusya yanlısı silahlı güçler bir Ukrayna hava üssünü basarak ele geçirdi. Milisler kapıyı zırhlı araçla kırarak üsse girdi.

Belbek hava üssündeki Ukraynalı askerler, Rus milislere direniş göstermedi, ancak bazıları olay sırasında yüksek sesle Ukrayna ulusal marşını okudu.

Ukrayna Savunma Bakanlığı yetkilileri, olay sırasında bir kişinin yaralandığını bildirdi.

Bu sabah Rus güçleri, üsteki Ukrayna birliklerine teslim olmaları yönünde bir ültimatom vermişti. Sivastopol dışındaki Belbek hava üssü, Kırım’da Ukrayna’ya ait en büyük askeri üslerden biriydi.

Ukrayna birlikleri ayrıca Rus birliklerinin zorladığı Sivastopol'un kuzeyindeki Novofedorovka üssünü terk etti. Ukrayna askerlerinin üssü terk ederken Rus güçleri oyalamak için sis bombaları kullandığı gözlendi

Kırım’ı Rusya’ya bağlama sürecini tamamlamaya çalışan Rus birlikleri, Ukrayna’ya ait askeri üsleri ve gemileri bir bir ele geçiriyor. Ukrayna ordusu şu ana kadar direniş göstermedi.

Belbek hava üssü, Sivastopol’daki uluslararası havaalanıyla da aynı tesisleri paylaşıyor. Sivastopol’da ayrıca Rusya’nın büyük bir donanma üssü bulunuyor.

Öte yandan Rusya, Ukrayna’ya gönderilen uluslararası gözlemcilere başarı diledi, ama Kırım artık Rusya toprağı olduğu için, gözlemcilerin yarımadaya sokulmayacaklarını bildirdi.


Rus askerleri Amerika'nın Sesi ekibinin kameralarına el koydu

Bu arada Rus askerleri Belbek hava üssü dışından faaliyetleri görüntülemeye çalışan Amerika'nın Sesi ekibinin kameralarına el koydu.

Amerika'nın Sesi muhabiri Daniel Schearf, kendisi ve ekibinin üs dışındaki Rus zırhlı araçlarını ve diğer araçları görüntülediği sırada iki kameralarına el konduğunu bildirdi.

Schearf, Rus askerlerin Amerika'nın Sesi ekibine silah dayayarak kameraları aldığını, kendilerine "son derece saldırgan ve kaba davrandıklarını" belirtti. Rus birlikleri Amerika'nın Sesi ekibine yalnızca, medyanın askeri araçların görüntü almasına engel olmaları yönünde emir aldıklarını söylemekle yetindi.
XS
SM
MD
LG