Erişilebilirlik

NATO Zirvesinde İkinci Gün


NATO üyesi ülkelerin liderleri, ittifakın Galler’deki zirvesinin ikinci gününde Ukrayna krizi ve Irak’la Suriye’deki IŞİD tehdidini görüşmeye devam edecek.

28 üyeli ittifakta dünkü oturumda, son beş aydır Ukrayna krizinde Moskova yanlısı ayrılıkçılara verdiği açık destekten dolayı Rusya’ya karşı ortak bir tavır belirlemenin yolları arandı.

Başkan Barack Obama dün ittifakın diğer liderlerinin yanı sıra Ukrayna Cumhurbaşkanı Petro Poroşenko’yla da görüştü. Obama, Kiev hükümetinin Rusya yanlısı ayrılıkçılarla kısa bir süre içinde ateşkes imzalaması konusunda iyimser konuştu.

Başkan Obama’nın bugün görüşeceği liderler arasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da bulunuyor.

NATO yetkilileri, bugünkü görüşmelerde IŞİD tehdidini kontrol altında tutmak için strateji aramaya odaklanacak. İslam Devleti örgütü, Irak’ın kuzeybatısında ve Suriye’nin doğusunda geniş bir bölgeyi işgali altında bulundurmanın yanı sıra, yüzlerce kişinin vahşice öldürüldüğü katliamlara imza atmış durumda.

Londra Times gazetesinde dün ortak bir makale kaleme alan Obama ve İngiltere Başbakanı David Cameron, IŞİD tehdidinin kendilerini yıldırmayacağını açıkladı. IŞİD rehin tuttuğu iki Amerikalı gazetecinin başını kesmiş ve bir de İngiliz rehineyi öldürmekle tehdit etmişti.

Ukrayna ve Ortadoğu’daki gelişmelerin yanı sıra NATO zirvesinde ittifakın Afganistan’da 13 yıldır sürdürdüğü görev, el Kaide’yle mücadele ve ülkenin siyasi belirsizliği konuları da ele alınıyor.

Afganistan’da Haziran ayında yapılan devlet başkanlığı seçiminin sonuçları hala açıklanmadı. Bu belirsizlik de, ülkenin istikrarını tehdit ettiği gibi, NATO birliklerinin gelecek yılın başından itibaren de Afganistan’da kalmasını sağlayacak anlaşmanın imzasını geciktirdi. Anlaşma imzalanmaması durumunda NATO birliklerinin bu yıl sonuna kadar Afganistan’dan ayrılması gerekiyor. Anlaşmayı yeni devlet başkanı imzalayacak.

XS
SM
MD
LG