Erişilebilirlik

NATO Gündemi: Ukrayna ve IŞİD


Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande (solda), Ukrayna Cumhurbaşkanı Petro Poroşenko (ortada) ve Başkan Obama NATO zirvesinde, 4 Eylül 2014.

NATO üyesi 28 ülke liderini biraraya getiren zirvede, Ukrayna'daki kriz ve IŞİD tehdidi ile mücadele konusundaki stratejilerin ele alınması bekleniyor

Dünya liderlerini bir araya getiren Galler’deki kritik NATO zirvesi öncesinde konuşan Genel Sekreter Anders Fogh Rasmussen, Rusya Devlet Başkanı Putin’in ateşkes planıyla ilgili şüphelerini dile getirdi.

NATO olarak Ukrayna’daki krize barış içinde bir çözüm için sürdürülen her tür çabayı memnuniyetle karşıladıklarını ancak bölgede yaşanan gerçeklerin ortada olduğunu ve Rusya’nın hala Ukrayna’ya saldırdığını söyledi.

Galler’in Newport kentinde iki gün boyunca devam edecek NATO zirvesinde, Doğu Avrupa’daki sorunlu bölgelere kısa sürede askeri birlik gönderilebilmesini sağlayacak oluşumun değerlendirilmesi bekleniyor.

Sınırlarında herhangi bir şekilde NATO varlığına karşı çıkan Rusya ise, acil müdahale birimi fikrini kınadı. Rusya hafta başında, Doğu Avrupa’da NATO gücü oluşturulması kararı onaylandığı takdirde, askeri stratejilerini gözden geçireceğini duyurmuştu.

NATO, Ukrayna’da en az 1000 kişiden oluşan Rus askeri birliği olduğunu tahmin ederken, Moskova yönetimi ısrarla bu iddiaları reddediyor.

Kritik zirvede bir araya gelen 28 ülke liderinin, Kuzey Irak ve Suriye’nin doğusunda varlık gösteren terör örgütü IŞİD tehdidiyle mücadele konusundaki stratejileri ele alması da bekleniyor.

Amerika Birleşik Devletleri Irak’ta örgüte yönelik hava saldırılarını sürdürürken, NATO üyesi diğer ülkeler bölgeye insani yardım gönderiyor.

Zirvede ayrıca 13 yıldır devam eden Afganistan’daki savaşın son aşamalarının da değerlendirilmesi de bekleniyor. Ülkede bulunan yabancı askeri birliklerin bu yıl sonuna kadar ayrılması bekleniyor.

XS
SM
MD
LG