Erişilebilirlik

'Namus Günlüğü' Kadına Karşı Şiddeti İşliyor


'Namus Günlüğü' Kadına Karşı Şiddeti İşliyor
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:02:36 0:00

'Namus Günlüğü' Kadına Karşı Şiddeti İşliyor

Namus cinayetleri veya bu uğurda işlenen şiddet suçları, ailenin ya da toplumun onurunu korumak adına kadınlara yönelik şiddet için kullanılan bir tabir. Müslümanlar'ın çoğunlukta olduğu toplumlardan dokuz kadın hakları savunucusu, 'Namus Günlüğü' adlı belgeselde bu konuya eğiliyor

Gambiyalı Jaha Dukurek, kadın sünneti ve çocuk yaşta evlendirilmiş genç, Müslüman bir kadın: “Ben kadın sünneti mağduruyum, bir haftalıkken başıma geldi.”

Jaha, başına gelenlerin İslam diniyle alakası olmadığına inanıyor. Ancak kadın sünneti genelde Müslüman çoğunluğa sahip Afrika, Ortadoğu ve Asya’daki 20’den fazla ülkede görülen bir olgu. Bunun yanında Amerika gibi Müslüman göçmenlerin yoğun olduğu ülkelerde de görülüyor: “Başka ülkelerden gelen göçmenler kültürlerini ve adetlerini de beraberlerinde getiriyorlar ve bunları kızları üzerinde uyguluyorlar”

İnsanların olup bitenden haberi yok. Zaten bunun olmasının ve insanların bu konuyu konuşmamasının sebebi de bu.

Amerika’da bu konudaki ön yargıyı değiştirmek için başta devlet olmak üzere daha fazla insanı bilgilendirmeli, bu kızlara destek ve ümit verecek kurumlar geliştirmeliyiz.

Jaha Dukureh’in bahsettiği bu durum “namus” adına kadınlara karşı işlenen ve “Namus Günlüğü” belgeselinde ekranlara taşınan insan hakları ihlallerinden biri. Paula Kweskin belgeselin yapımcısı, aynı zamanda insan hakları avukatı: “Bu sürekli örtbas edilen bir konu. Sadece Amerika’da değil, birçok ülkede yanlış bir anlayışla, ülkelerin hassasiyetlerini dikkate alıp kadınlara yönelik şiddet konuşulmuyor. Oysa bu konuşulması gereken bir konu.”

Belgesel, 30 kadın hakları savunma grubunun ortak çalışmasıyla yapılmış. Kweskin, Namus Günlüğü’nün belgesel bir filmden çok, dünya çapında insanları harekete geçirme amaçlı olduğunu söylüyor: “Belgeselin tercümesini yapıp, Müslüman ülkelerde gösterilmesini istiyoruz. Şu ana kadar Arapça, Farsça, ve Urdu dillerine tercümesini yaptık. Mümkün olduğunca fazla kişiye ulaşmak istiyoruz. Bu sebeplerden dolayı mağdur olanları koruyabilmek amacıyla Amerika’da bir yardım kampanyası da başlattık.

Yapımcı Paula Kweskin, belgeselin kadınlara karşı şiddete sessiz kalınmamasını sağlamada yardımcı olmasını ve bir diyalog başlatmasını ümit ediyor.
XS
SM
MD
LG